arrows

6 kroků ke krásně zahojené jizvě

Jak správně pečovat o čerstvou jizvu?


Po každém poranění kůže se v těle automaticky nastartuje proces její regenerace, při kterém se porušené místo zacelí. Nově vzniklá vrstva kůže v podobě jizvy ale nikdy nevypadá stejně jako kůže původní, proto je dobře viditelná. Aby se správně zahojila, byla co nejjemnější a málo rozpoznatelná od svého okolí, je důležité se o ní starat minimálně půl roku od jejího vzniku. 

Co pro bezchybné zahojení jizvy můžete udělat vy? Připravili jsme pro vás 6 tipů pro domácí péči o hojící se jizvy:

  • Úplným základem péče o čerstvou jizvu je promašťování kůže hojivou mastí nebo gelem. Na trhu existují speciální léčivé přípravky, které lze využít. Dobře vám ale poslouží i měsíčková mast nebo sádlo. Díky pravidelnému promazávání udržíte kůži vláčnou a jemnou.
  • Při domácí péči můžete s úspěchem použít i speciální náplasti určené k hojení jizev.
  • Obzvláště u jizev po operacích a úrazech je velmi účinná správně prováděná tlaková masáž. Ta podporuje měknutí jizev a plastické splynutí jizvy s jejím okolím. Tlakovou masáž je vhodné zahájit, jakmile je rána zahojena (1-2 týdny po operaci nebo vytažení stehů). A jaký je její postup? Na zahojenou ránu tlačíme proti pevnému podkladu takovou silou, aby došlo k odkrvení tkáně. Vzniklý tlak udržujeme po dobu 30 sekund. Pak se přesuneme vedle, postup opakujeme a takto postupně promasírujeme celou jizvu. Tlakové masáže mají výborný efekt, pokud se provádí alespoň 3 x denně po dobu 10 minut. Účinek se dostaví během 1 až 2 měsíců.
  • Po dobu 1 roku jizvu chraňte před extrémními výkyvy teploty – před horkem i mrazem.
  • Minimálně 6 měsíců, ideálně 1 rok jizvu nevystavujte přímému slunečnímu záření a používejte krémy s vysokým ochranným faktorem – nejlépe SPF 50. Zabráníte tak jejímu zpigmentování.
  • Dbejte o to, abyste nedošlo k mechanickému poškození jizvy například při odírání těsným oblečením, případně k jejímu opětovnému poranění.

A ještě jeden tip na závěr: o jizvu začněte pečovat ihned po jejím vzniku. Pokud jste po operaci, tak ihned po vytažení stehů. Pokud máte vstřebatelné stehy, tak ihned po propuštění z nemocnice. Pokud jste po úraze nebo jakémkoliv poranění, tak ihned po tom, co se rána zacelí a sloupne se stroupek. 

Jak vám při hojení čerstvých jizev můžeme pomoci my?

Velmi účinnou metodou, podporující hojení čerstvých jizev je ošetření biostimulačním laserem. Při jeho působení se stimuluje zvýšená tvorba kolagenu, který je základním stavebním kamenem kůže. Dochází tak k urychlení obnovy tkáně a potlačují se zánětlivé procesy. Doba hojení jizvy se výrazně zkrátí a výsledkem je jemná hladká jizva. Přečtěte si více o ošetření jizev biostimuačním laserem a vydejte se na cestu ke krásně zahojené jizvě!

K poskytování služeb, personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie.
Podrobné informace o zpracování cookies a podmínky zpracování osobních údajů. BERU NA VĚDOMÍ