arrows

BRADAVICE? NIKDY VÍCE!

Vše, co je dobré vědět o bradavicích


Jak vznikají bradavice?

Bradavice jsou výrůstky na kůži, které způsobuje lidský papilomavir HPV. Ten se běžně vyskytuje okolo nás a ve většině případů nezpůsobí žádné onemocnění. Pokud ale vnikne do podkoží, například malou rankou, a váš imunitní systém je oslaben, je velmi pravděpodobné, že se u vás dříve nebo později bradavice objeví. Ojedinělé nejsou případy, kdy vy žádné konkrétní příznaky onemocnění nemáte, ale stáváte se jeho přenašečem.

Není bradavice jako bradavice

Aby to s bradavicemi nebylo jednoduché, existuje jich více typů, které se mohou nacházet na různých částech těla:

Pravé bradavice nejčastěji postihují děti od 5 let a mladé lidi do 20 let. Vypadají jako kulatý vyvýšený puchýřek s našedlým a hrubým povrchem, který se časem zvětšuje. Pravé bradavice se obvykle vyskytují na rukou a na dlaních.

Ploché bradavice také trápí nejčastěji děti. Jsou drobnější než pravé bradavice a mají hladký a lesklý povrch. Tyto bradavice často svědí a díky jejich rozškrábání si je děti mohou roznést kamkoliv po těle. Obvykle se díky tomu vyskytují ve větším množství. Mohou jich být desítky až stovky. Nejčastěji je najdeme na končetinách a na krku.

Plantární bradavice postihují zejména dospělé. Najdeme je na ploskách chodidel, kde při chůzi dochází k největšímu tlaku. Tyto bradavice jsou zpočátku hladké a nenápadně prorůstají hlouběji do kůže. Postupně ale vystupují i nad povrch kůže, mají tvrdý a drsný povrch, jsou ohraničeny prstencem, který vypadá jako mozol. Plantární bradavice mohou být velmi bolestivé a způsobovat tak problémy při běhu a chůzi.

Genitální bradavice, tzv. kondylomata, se přenáší pohlavním stykem. Jedná se o onemocnění, které je spojeno s mnoha nepříjemnými pocity, jako je svědění a pálení. Bohužel i po odstranění kondylomat se onemocnění často znovu vrací.

Stařecké bradavice nejsou, na rozdíl od ostatních typů bradavic, virového původu, ale projevem stárnutí pokožky. Vypadají jako plochá ložiska žluté až tmavě hnědé barvy a představují především estetický problém. Mohou se vyskytovat už po 30. roku života, převážně u lidí, kteří svou kůži nadměrně vystavují slunečnímu záření.

Objednat se

Alternativní léčbu bradavic většinou volíme u méně závažných výrůstků, pak už je ale potřeba přistoupit ke standardní léčbě.

Jak zabránit vzniku virových bradavic?

HPV viru se dobře daří ve vlhku a teple, proto si bradavice nejčastěji přinesete z bazénu, sauny, koupaliště nebo společné sprchy. Nejlepší prevencí nákazy je tak dodržování zásad hygieny – nošení ochranné obuvi všude na těchto místech, používání vlastního ručníku, použití dezinfekčního roztoku při styku s možnou nákazou. Nejdůležitější je ale posilování přirozené obranyschopnosti, protože jen na síle vašeho imunitního systému záleží, zda u vás onemocnění propukne nebo ne.

Jak se bradavic zbavit?

I když bradavice může sama zmizet, obvykle do dvou let od nákazy, vždy je lepší ji začít aktivně řešit dříve. Některé typy bradavic mohou totiž svědit a být bolestivé, hrozí jejich rozšíření na další místa na těle a také jejich přenos na vaše blízké. Proto se s léčbou bradavic nevyplatí otálet. A jaké jsou tedy metody, které se používají pro jejich odstranění?

Kryoterapie je asi jeden z nejrozšířenějších způsobů odstranění bradavic. Při tomto zákroku se bradavice „zmrazí“ tekutým dusíkem nebo jinou podchlazenou látkou. Za několik dnů se na zmrazeném místě vytvoří puchýř a bradavice časem sama odpadne. Tento typ léčby se nejčastěji používá pro pravé a ploché bradavice.

Chirurgické odstranění se používá pro bradavice většího rozsahu a kondylomata, kdy zákrok probíhá v lokální nebo celkové anestezii (v případě kondylomat).

Leptání kyselinou salycilovou nebo mléčnou se používá u pravých bradavic. Po tom, co bradavice změknou, se následně odstraní excochleační lžičkou.

Odstranění bradavic laserem je nejmodernější metoda, při které se bradavice díky působení krátkých laserových pulsů odpařuje. Na jejím místě vznikne drobný stroupek, který se do týdne zahojí. Výhodou této metody je přesnost, rychlost, minimální krvácení, vznik jen jemné jizvy a rychlá rekonvalescence. V případě kondylomat je možné zákrok podstoupit i v těhotenství a je prokázáno, že dochází k méně častým recidivám onemocnění.

Co když nejde o bradavici, ale o znaménko nebo kožní výrůstek? Přečtěte si informace o jejich odstranění.

Bolí to?

Nebudeme vám nic nalhávat, ano bolí. Ať už se rozhodnete pro klasické metody nebo moderní odstranění bradavic laserem, vždy počítejte s tím, že zákrok bude bolestivý. Jak moc, záleží jen na vašem osobním nastavení prahu bolesti. Odstranění bradavic laserem nedoporučujeme u malých dětí. Bolestivost je sice stejná jako u ostatních metod, není ale příliš bezpečné, když zdravotník ošetřuje laserovým paprskem dítě, které nevydrží v klidu.

Babské rady na závěr

Pokud upřednostňujete spíše přírodní metody léčby, můžete na bradavice vyzkoušet například vlaštovičník, česnek nebo homeopatika. I když známe případy, kdy léčba podle babských rad zabrala, dáváme ze zkušenosti přednost spíše klasickým metodám. Základem je v každém případě silný imunitní systém, který je vždy nejlepší zbraní při boji s bradavicemi i nejlepší prevencí jejich vzniku.

Objednat se

Zjistit více o odstranění bradavic laserem

K poskytování služeb, personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie.
Podrobné informace o zpracování cookies a podmínky zpracování osobních údajů. BERU NA VĚDOMÍ