arrows

Jak rozproudit lymfu

Dodržujte tyto 4 zásady a budete se cítit lépe


Lidské tělo má od přírody tu zázračnou moc udržovat se samo v rovnováze i vyléčit se z nemoci. S tím mu pomáhá lymfatický systém, který je zodpovědný za čištění organismu od odpadních látek a škodlivin z okolního prostředí. Když lymfa neproudí tak, jak by měla, brzy to pocítíte na svém zdraví i vzhledu.

Pravidelný pohyb, pití vody, zdravá strava a lymfatická masáž jsou to nejlepší pro rozproudění lymfatického systému.

Co je lymfatický systém?

Lymfatický (mízní) systém je soustava lymfatických cév a tkání, která shromažďuje lymfu z celého organismu a odvádí ji zpět do krve.

Lymfa je mléčně zabarvená tekutina, která omývá každou buňku v těle. Přechází do ní veškeré nečistoty, které se hromadí v mezibuněčných prostorech. Než se tekutina vrátí zpět do krve prochází mízními uzlinami, kde se nachází vysoká koncentrace lymfocytů (bílých krvinek). Ty zde pomáhají ničit škodlivé bakterie i toxiny. Celý lymfatický systém je tak důležitým spolutvůrcem naší imunity.

Lymfatický systém – proč na něm záleží?

Mízní soustava funguje jako obrovský drenážní a filtrační systém pro lidské tělo. Můžete si ji představit jako systém odpadů u vás doma. Když se některá z trubek ucpe, znamená to velké nepříjemnosti. A stejně je to také s lymfatickým systémem. Když přestane lymfa proudit, ve vašem těle se hromadí škodliviny, a to časem vede k oslabení imunity a řadě zdravotních problémů. Jak poznáte, že se to stalo také vám? Například podle těchto příznaků:

 • Únava
 • Zadržování vody
 • Ztuhlost svalů
 • Svědění kůže
 • Celulitida
 • Bezdůvodný přírůstek hmotnosti
 • Časté infekce horních cest dýchacích
 • Otoky uzlin
 • Studené ruce a nohy
 • Bolesti hlavy

Zvyky, které toku lymfy brání

Zatímco oběh krve v těle zajišťuje srdce, lymfa žádnou svoji pumpu nemá. V těle proudí pomalu jen jedním směrem s pomocí pohybů svalů, které ji posouvají směrem z tkání do krve. V lidském těle se nachází několik míst, kde je tok lymfy přirozeně omezován. Především jsou to kolena, kotníky, podpaží, lokty nebo slabiny. Omezují ho také poraněné tkáně s otoky, modřinami nebo jizvami. Abychom proudění lymfy pomohli, je dobré vyhýbat se těmto zvykům:

 • Dlouhé sezení nebo stání
 • Sezení s nohou přes nohu
 • Dlouhé nicnedělání bez pohybu
 • Oblékání extrémně elastického oblečení
 • Spokojení se s vysokou nadváhou

Jak rozproudit lymfu?

Správně fungující lymfatický systém začíná a končí u naší životosprávy. Nedělá mu dobře stres, nevhodná strava a nedostatek pohybu. Rozproudění lymfy naštěstí není žádná věda. Stačí zaměřit se na příčiny nerovnováhy a pokusit se je vyřešit. Tyto jednoduché zásady vám pomůžou:

1. Pijte vodu

Vzhledem k tomu, že je lymfa z 95 % tvořena vodou, je její dostatečný příjem zásadou číslo jedna. Ideální je vlažná voda s kapkou citrónu, kterou usrkáváte v průběhu celého dne. Vyhněte se přeslazeným limonádám, džusům, sportovním a energetickým drinkům a alkoholu. Pokud jste milovníkem kávy, myslete na to, že kofein tělo odvodňuje. Nemusíte se kávy zcela vzdát, jen zvažte, jestli jí už není moc.

2. Jezte více zeleniny

Pro rozproudění lymfy není nutná žádná speciální dieta, vlastně jen stačí jíst zdravě. Vyhýbejte se polotovarům, příliš tučným a slaným jídlům, stravě plné cukrů a všemu umělému. Naopak do svého jídelníčku zařaďte vyšší přísun zeleniny a ovoce, ideálně sezónní a pokud možno pěstované bez chemie.

3. Hýbejte se a zhluboka dýchejte

Pravidelný pohyb je pro správně fungující lymfatický systém naprosto zásadní. Obzvláště pokud máte sedavé zaměstnání, využijte každou příležitost pro protažení a rozhýbání svalů. Denně si najděte chvilku pro hluboké dechové cvičení nebo vyzkoušejte cvičení, při kterém se pracuje s dechem, ideální je jóga. Správná technika dýchání dokáže rozpohybovat vnitřní orgány i svaly, které posouvají lymfu mízním řečištěm. 

4. Dopřejte si lymfatickou masáž

Lymfatická masáž (lymfodrenáž) je speciální metoda, která podporuje správnou funkci lymfatického systému. Pokud již trpíte některými vážnějšími problémy, spojenými s nedostatečným tokem lymfy, je pro vás vhodnější manuální lymfodrenáž. Pokud žádné zdravotní problémy nemáte a chcete jen podpořit dotoxikaci organismu, hubnutí nebo se zbavit jarní únavy, vyzkoušejte přístrojovou lymfodrenáž. Manuální lymfodrenáž provádí lymfoterapeut s pomocí jemné hmatové techniky. Přístrojová metoda využívá kompresní kalhoty, které stlačují končetiny a vytváří tlakové vlny. Oba typy masáže jsou velmi účinné, a především velmi příjemné.

K poskytování služeb, personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie.
Podrobné informace o zpracování cookies a podmínky zpracování osobních údajů. BERU NA VĚDOMÍ