arrows

Plíseň na nehtech: 5 tipů pro vaši ochranu

Jak se vyhnout nákaze nehtovou plísní a její zdlouhavé léčbě


Léto už klepe na dveře a s ním nejen spousta radovánek, ale sem tam i nějaké to nebezpečí, před kterým je dobré se chránit. Jedním z nich je plíseň na nohou a nehtech. Chytit ji je snadné, zbavit se jí už tak ne. Přinášíme vám 5 jednoduchých zásad, díky kterým se tomuto suvenýru z prázdnin zaručeně vyhnete.

Plíseň na nehtech a nohou - nechtěný suvenýr z léta

Co je vlastně plíseň na nehtech a nohou?

Plísňová onemocnění nohou a nehtů jsou způsobena kvasinkami nebo parazitickými houbami. Období léta milují, protože se jim výborně daří v teple a vlhku. Pro jejich přenos stačí i jen mikroskopický kousek, se kterým se vaše bosá noha potká na koupališti, u hotelového bazénu, ve fitcentru nebo v tenisové šatně. 

Jak poznáte, že jste onemocněli plísní na nohou?

Plíseň na nohou se projeví velmi rychle. Napadená kůže zčervená, začne se olupovat a může i praskat. Objevuje se nejčastěji v meziprstí a na ploskách nohou. Kromě toho, že ji provází nepříjemné svědění až bolest, je také vysoce nakažlivá. Pokud ji nezačnete hned léčit, budete ji šířit dále, v první řadě mezi svými blízkými, se kterými sdílíte koupelnu.

Jak se projevuje nehtová plíseň?

Nehtová plíseň na sebe upozorní změnou barvy, struktury a tvaru nehtu. Nejčastěji začíná na palci a potom se postupně rozšiřuje i na ostatní nehty. Pokud se váš palec začne barvit do žluta, bíla, hněda nebo černa, pravděpodobně se v něm zabydlela plíseň, kterou je potřeba hned řešit. Na rozdíl od akutní letní plísně na nohou, která se dá rychle vyřešit lokálními antimykotiky, nehtová plíseň bývá úporná. Její léčba se často táhne i několik let. 

Jak se plísni na nehtech a nohou bránit?
 

1. Bez žabek už ani krok

Vždy, když vstupujete do společných sprch, na koupaliště nebo k hotelovému bazénu, nezapomeňte se obout do letních žabek, pantoflí nebo sandálů. Zkrátka chraňte svou nohu před kontaktem se všemi povrchy, kde je vysoké riziko infekce. Plíseň na vás může číhat i dokonce na hotelovém koberci. 

2. Vaše boty a ručník jsou jen vaše, nepůjčujte je

Nikdy nepůjčujte své boty a ručník a také si nikdy nepůjčujte cizí boty a ručník. Pokud patří někomu, kdo už plísní trpí, jistota, že se od něj nakazíte, je téměř 100%.

3. Noha musí dýchat

V létě noste vzdušnou obuv. Když v ní noha větrá, je to nejen příjemné, ale zároveň to komplikuje život plísni, která má ráda teplo a vlhko.

4. Nové botky zkoušejte s ponožkou

Jediný moment, kdy ponožka v letních sandálech není módní faux paux, je chvíle, kdy si je zkoušíte v obchodě. Nikdy nevíte, kdo si je zkoušel před vámi.

5. Boty občas ošetřete kapkou dezinfekce 

Nejen v létě je dobré své boty občas vydezinfikovat. V drogerii nebo lékárně sežene přípravky, které se snadno používají a vejdou se i do kabelky. Stejně tak dezinfekcí ošetřete i své nohy, pokud víte, že jste je vystavili riziku plísně.

A co když už nehtovou plíseň nebo plíseň na nohou máte?

Především začněte s léčbou ihned. Uleví se vám a zabráníte jejímu rozšíření a zdlouhavé léčbě při zanedbání. Prvním krokem jsou vždy ošetření lokálním antimykotikem v podobě krému. V případě plísně na kůži nohou ve většině případů rychle zabere. Pokud nefunguje, neodkládejte návštěvu dermatologa, který vám doporučí, jak v léčbě pokračovat. V případě nehtových plísní kožního lékaře vyhledejte už při prvním podezření. Jejich léčba je složitější a lokální antimykotika většinou nepomůžou.

K poskytování služeb, personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie.
Podrobné informace o zpracování cookies a podmínky zpracování osobních údajů. BERU NA VĚDOMÍ