arrows

Včasné odhalení melanomu vám může zachránit život

3 kroky pro účinnou prevenci


Za posledních 20 let se v České republice více než zdvojnásobil počet pacientů, u kterých lékaři každoročně odhalí zhoubný melanom. Jen v roce 2016 jich bylo 2 609 a 472 jich na toto závažné onkologické onemocnění zemřelo*). Ačkoliv se melanom nejčastěji objevuje ve věkové skupině nad 45 let, nevyhýbá se ani dvacátníkům a třicátníkům.

Melanom je jedním z nejhoubnějších typů rakoviny. Jeho včasné odhalení je základem pro úspěšnou léčbu. Nepodceňujte proto pravidelnou kontrolu znamének.

Co je melanom?

Zhoubný melanom vzniká z pigmentových buněk – melanocytů. Nejčastěji se vyskytuje na kůži nebo pod nehty.  Je to jeden z nejzákeřnějších typů rakoviny, protože velmi brzy po svém vzniku začíná tvořit metastázy. Ty se nejprve objeví v mízních uzlinách a později v celém těle. Pokud je odhalen v raném stádiu, šance na jeho vyléčení je vysoká. Pokud ale již prorůstá do hloubky nebo metastázuje, ve většině případů lékaři nic nezmůžou. Proto je pravidelná kontrola znamének a změn na kůži tou nejdůležitější součástí prevence.

Včasné odhalení melanomu – co pro něj můžete udělat?


Každý den se chraňte před sluncem

Jedním z hlavních faktorů, který má vliv na vznik melanomu, je nadměrné slunění. Při opalování proto vždy používejte krém s vysokým ochranným faktorem (SPF 30–50) a vyhněte se pobytu na slunci v době mezi 11. a 15. hodinou. Ochrana je obzvláště důležitá u dětí. Každé spálení v dětství kvůli výrazně zvyšuje riziko rakoviny kůže v dospělosti. Přečtěte si více o zásadách bezpečného opalování ZDE.

Každý měsíc zkontrolujte svou kůži

Nikdo nezná vaši kůži lépe než vy. Proto ji pravidelně každý měsíc kontrolujte a všímejte si podezřelých změn. Jednoduchým pomocníkem vám bude ABCDE test. Zaměřuje se na 5 parametrů znamének, které značí, že je něco v nepořádku.

A. ASYMETRIE – znaménko má nepravidelný tvar.
B. OHRANIČENÍ – jeho okraj je rozpitý nebo neohraničený.
C. BARVA – míchá se v něm více barev.
D. PRŮMĚR – jeho průměr je větší než 6 mm.
E. VÝVOJ – změnilo svou velikost nebo roste do výšky.

Pokud některé z vašich znamének splňuje více než 1 z výše uvedených vlastností, co nejdříve navštivte svého lékaře. 

Každý rok nechte svá znaménka vyšetřit u lékaře

Preventivní kontroly znamének u lékaře by neměli podceňovat především lidé, kteří mají vyšší riziko vzniku melanomu. To se může týkat i vás, pokud máte světlou pleť, zrzavé nebo blonďaté vlasy a světlé oči, v minulosti byla vaše kůže často spálená od slunce nebo jste ji pravidelně vystavovali UV záření v soláriu. Do rizikové skupiny patříte také, pokud máte na těle větší množství znamének nebo u vás v rodině někdo proděl rakovinu kůže. Preventivní vyšetření znamének provádí kožní lékaři a specializovaná zdravotnická zařízení a přispívá na ně většina zdravotních pojišťoven.

CHCI ZJISTIT VÍCE O VYŠETŘENÍ ZNAMÉNEK

Chci se objednat

*) Zdroj: www.svod.cz

K poskytování služeb, personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie.
Podrobné informace o zpracování cookies a podmínky zpracování osobních údajů. BERU NA VĚDOMÍ