Že je akné problém teenagerů slýcháme velmi často. Není to ale tak. Postihuje i dospělé, žádnou výjimkou nejsou ani třicátníci či čtyřicátníci. I v tomto věku totiž může dojít k hormonální nerovnováze, která je hlavní příčinou akné. Když se k ní přidá ještě kouření, nevhodná strava a kosmetika nebo užívání některých léků, problém je na světě.
Nedostatečná hygiena pokožky sama o sobě akné nezpůsobí, může jen zhoršovat jeho projevy. Bolestivé pupínky totiž vznikají díky prasknutí vlasového folikulu, ve kterém se nahromadil kožní maz společně s mrtvými kožními buňkami a bakteriemi. Tento proces probíhá v hlubších vrstvách kůže. A jak je to tedy s čištěním pleti při akné? Večer před spaním by mělo být samozřejmostí. Rozhodně to s ním ale nepřehánějte. Příliš časté mytí pleť naopak vysušuje a dráždí.
Možná jste si všimli, že se vám po celém dni na sluníčku pleť s akné zlepšila. Ano je to tak. Ale pozor, tento efekt, který je způsoben UV zářením, je jen krátkodobý. Z dlouhodobého hlediska nadměrné opalování aknózní a vlastně jakékoliv pleti škodí. Způsobuje její předčasné stárnutí a je příčinou vzniku pigmentových skvrn. Obzvláště na pokožce, která je v důsledku nesprávné péče o akné zjizvená, zanechá sluníčko doživotní stopy. My tedy doporučujeme pleť chránit krémem s vysokým SPF faktorem, který je speciálně určen pro aknózní pleť.
Černé tečky, neboli komedony, nejsou způsobeny usazováním nečistot, ale hromaděním přebytečného kožního mazu a zbytků kožních buněk. Svou černou barvu získávají díky působení kyslíku. Základem prevence vzniku černých teček je pravidelné čištění pleti jemnými čistícími prostředky. A když už je máte, šetrně se jich zbavíte například s pomocí pleťového peelingu.
Pro všechny milovníky čokolády máme dobrou zprávu. Čokoláda akné nezhoršuje. Nevěříte, protože po ní vždy přibude pár nových pupínků na vaší tváři? Skutečné viníky hledejte v cukru a mléce, které jsou v ní obsažené. Obzvláště pokud je konzumujete nadměrně často. To se týká také zpracovaných sacharidů. Jejich konzumace totiž vede ke zvýšené produkci mazu. Ale zpátky k čokoládě. Pokud se jí nedokážete vzdát, vybírejte si jen tu vysokoprocentní s nízkým obsahem cukru. A především myslete na to, že samotnou dietou akné nevyléčíte, jen zmírníte jeho projevy.
Chápeme, že je opravdu těžké odolat vymáčknutí velkého hnisajícího pupínku, který se vám přes noc objevil třeba na nose. Vždyť to vypadá mnohem lépe, když ho zbavíte bílé čepičky a zamaskujete ho makeupem. Ano, krátkodobě to vypadé lépe, ale dlouhodobě si spíše uškodíte. Při jeho vymačkávání si totiž můžete kožní maz s odumřelými kožními buňkami a bakteriemi, které způsobily zánět, zatlačit hlouběji pod kůži a tím celou léčbu prodloužit. Navíc vám hrozí vznik červených a hnědých pigmentací a hlubokých jizev. Zbavit se jich je velmi složité a často nemožné. Následky vymačkávání vás tak budou provázet po zbytek vašeho života.
Že už jste za kosmetiku na akné utratili stovky a tisíce a akné se vás stále drží? Důvodem je to, kosmetika neřeší příčinu akné, tedy hormonální nerovnováhu. To ale neznamená, že je její používání zbytečné. Naopak! Hraje důležitou roli jako součást prevence zánětu a pomáhá při jeho zklidnění. Její používání tedy všemi deseti doporučujeme.