Stržení znaménka není důvodem pro vznik rakoviny kůže. Pokud bylo zdravé, stačí jen u lékaře odstranit zbytek, aby nedošlo ke změnám při jeho hojení. Pokud vám ale znaménko samo od sebe krvácí, může to být známkou vážného onemocnění. V takovém případě bez odkladu vyhledejte odborníka.
Je úplně jedno, jestli vám ze znaménka vyrůstají chlupy nebo ne. Zhoubný melanom se může rozvinout na podkladě jakéhokoliv znaménka. Až 70 % dokonce vzniká na kůži, kde původně žádné znaménko nebylo.
Mezi lidmi je velmi rozšířená představa o tom, že melanom hrozí jen u velkých, vystouplých znamének, a že u malých plochých pih melanom nehrozí. Ve skutečnosti ale melanom mnohem častěji vznikne právě z těcho dysplastických névů. Proto je důležité kontrolovat všechna znaménka a jejich změny.
Tato pověra vznikla pravděpodobně kvůli tomu, že se u některých pacientů po vyříznutí znaménka objevily metastázy po celém těle. Jejich důvodem není vyříznutí znaménka, ale skutečnost, že na vyšetření přišli pozdě a melanom byl již před svým vyříznutí v pokročilém stádiu.
Opalování je jednou z hlavních příčin rakoviny kůže, ale není příčinou jedinou. Dalším rizikovým faktorem je opalování v soláriích a výskyt melanomu v rodině.
Větší riziko rakoviny kůže mají určitě lidé se světlou pokožkou a pihami. Nicméně malanom se může objevit i na jakkoliv tmavé kůži. Bohužel si tmaví lidé často myslí, že jim nehrozí, a na kontrolu rizikového znaménka přijdou pozdě.
Opalování v soláriu je stejně riskantní a možná ještě o něco riskantnější než opalování na slunci. Kůže je v soláriu vystavena UVA a UVB záření mnohem intenzivněji než na slunci a často bez jakékoliv ochrany. Proto je riziko vzniku rakoviny kůže při častém opalování v soláriu velmi vysoké.
Jedním z pilířů úspěšné prevence melanomu je pravidelná kontrola znamének a kůže, která včas odhalí jakékoliv změny. Zjistěte o ní více zde.