Akné je jedno z nejčastějších kožních onemocnění, které postihuje bez rozdílu ženy i muže. Na jeho začátku je vždy zvýšená tvorba kožního mazu. Kvůli zesílené vnější vrstvě pokožky se maz hromadí v pórech a vytváří podhoubí pro osídlení bakteriemi. Ty se začnou rychle množit a nakonec způsobí zánět, který se navenek projevuje červenými zanícenými a bolestivými pupínky. Nejčastěji se objeví na obličeji, v dekoltu nebo na zádech.
Ano, to je pravda. Hormonální změny jsou hlavní příčinou akné a to nejen u pubertálních dětí, ale i u dospělých. Konkrétně je na vině přebytek mužských hormonů androgenů, jejichž úkolem je řídit látkovou výměnu v jednotlivých vrstvách kůže. Když jich je moc, začne se ve velkém tvořit kožní maz a problém je na světě. Ke vzniku akné ale přispívají i celkový životní styl, kouření strava, některé léky, nevhodná kosmetika a péče o pleť a také geny.
Nejdůležitější je zahájit léčbu co nejdříve. Komplikace a následky neléčeného akné jsou velmi nepříjemné a často celoživotní. Pokožka je poškozená jizvami a hnědými i červenými pigmentacemi. Postižený kvůli tomu často trpí sníženou sebeúctou, emočním stresem, depresemi nebo sociální fobií. V těchto případech je vhodné řešit léčbu nejen s dermatologem, ale také s psychoterapeutem.
Dermatolog podle situace konkrétního pacienta doporučí léčbu systémovou nebo lokální. Systémová léčba spočívá v užívání antibiotik nebo hormonální léků. Při lokální léčbě se pokožka zevně ošetřuje speciálními přípravky. Ale pozor, nejedná se o běžně dostupnou kosmetiku. Ta má jen podpůrný, doplňkový efekt a funguje jako součást prevence. Akné nevyléčí.
Ano a je jich celá řada. Dobré zkušenosti máme s laserovým ošetřením, UV zářením, chemickým peelingem, dermabrazí nebo jehličkovou radiofrekvencí. Opět ale musím zdůraznit, že všechny tyto moderní metody jsou jen doplňkové. Urychlí léčbu zánětu, zmírní následky, ale bez celkové léčby problém akné dlouhodobě nevyřeší.
V první řadě je důležité používat nekomedogenní kosmetiku, která neucpává póry. To se týká i make upu. Samozřejmostí by mělo být dokonalé vyčištění pleti každý večer před spaním. Lepší je pro její umývání používat vlažnou vodu. Příliš studená nebo teplá voda může problém zhoršovat. A to nejdůležitější na závěr - zapomeňte na vymačkávání pupínků. Hluboké jizvy, které po akné vznikají, jsou jeho důsledkem. Jejich korekce je velmi složitá a často nemožná.
Děkuji za rozhovor.
(LH)