Laserové odstranění mateřských znamének a výrůstků na kůži je oblíbené pro pohodlí klienta při zákroku i hojení. Je ale vhodné také pro děti? Kdy je na místě o něm uvažovat? Odpověď není jednoznačná, záleží na typu výrůstku a věku dítěte. V každém případě se zákrok neobejde bez naprosto hladké spolupráce dítěte, rodiče a lékaře.


Mateřská znaménka, bradavice, hemangiomy

Tři nejčastější typy kožních útvarů na dětské kůži, se kterými se na nás obrací jejich rodiče, jsou mateřská znaménka, virové bradavice a hemangiomy. Ve všech třech případech je jejich odstranění laserem možné. Je ale potřeba vždy zvážit všechna pro a proti. 

Při laserovém odstranění znamének u dětí je nejdůležitější spolupráce s lékařem při zákroku.

Odstranit nebo ponechat?

Prvním a hlavním kritériem by mělo být, jestli je jejich odstranění opravdu nutné. Není žádných pochyb o tom, že odstranění bradavic nutné je. U mateřských znamének a hemangiomů to ale tak jednoznačné není. Většinou jsou jen estetickým problémem. Rodiče by si proto měli vždy dobře rozmyslet, zda jejich odstranění nechat až do dospělosti dítěte, kdy si o svém těle už bude rozhodovat samo. 

Věk a motivace dítěte v hlavní roli

Pro bezpečnou práci s laserem je naprostou nezbytností dokonalá spolupráce klienta a lékaře. U dospělého bývá bez problému, u dětí je ale často těžké ji zajistit. Většina dětí má z lékařských zákroků obavy, a pokud je ošetření bolestivé, jen v minimu případů dítě dokáže být celou dobu v klidu. A teď si představte lékaře, jak se pere se zmítajícím se dítětem a u toho šermuje laserovým paprskem. O bezpečnosti se rozhodně mluvit nedá. Proto je velmi důležitý věk a motivace dítěte zákrok podstoupit. Určitě jej lépe zvládne čtrnáctiletá slečna, která se chce líbit klukům, než tříleté dítě, kterému je úplně jedno, že má na hrudníku velkou červenou skvrnu. Z naší zkušenosti je ideální věk od 5 let výše, kdy už je dítě schopné spolupracovat.

Bolí to?

Ano a ne. Opět záleží na věku dítěte a toho, co snese. Ve většině případů ošetřované místo nejprve lokálně znecitlivíme a samotný zákrok pak nebolí. Některé děti ale velmi špatně snáší injekční aplikaci anestetika. Ta je obzvláště bolestivá, pokud je ošetřované místo na plosce nohy. Právě tam se nejčastěji nachází virové bradavice. Proto by u nich mělo být laserové odstranění až tím posledním krokem, když nezabraly lokální přípravky.

Jak dítě připravit před zákrokem?

Především je důležité mu vše detailně vysvětlit. Proč na zákrok jde, co ho při něm čeká, jak bude bolet, jak o ošetřené místo budou s rodičem pečovat. Určitě není vhodné před dítětem nic zatajovat. Máme zkušenost, že děti, které předem vše ví, mnohem lépe spolupracují, a zákrok pro ně není traumatických zážitkem.

Výhody laserového odstranění mateřských znamének a výrůstků

 • Rychlý ambulantní zákrok
 • Po lokálním znecitlivění je ošetření bezbolestné
 • Minimální krvácení ranky
 • Zahojení během jednoho týdne
 • Není nutné vracet se k lékaři na vytažení stehů
 • Při správné péči vznikne jen jemná jizvička


Péče po zákroku rozhoduje o vzhledu jizvy

I po laserovém zákroku vznikne při hojení jizvička, je ale jen malá o velikosti původního útvaru. Pro její správné hojení je důležité ji po odloupnutí stroupku promazávat mastným krémem a především po dobu 6 měsíců chránit před slunečními paprsky krémem s vysokým faktorem - ideálně s SPF 50+. Samotné hojení je ještě možné podpořit biostimulačním laserem.

Přečtěte si více o správné péči o jizvu po odstranění znaménka nebo výrůstku.


Co byste ještě měli vědět?

Mateřská znaménka

 • Pro odstranění laserem jsou vhodná zdravá znaménka do průměru 5 mm.
 • Před odstraněním znaménka je vždy nutná kontrola dermatologem, který rozhodne o vhodnosti jeho odstranění laserem.
 • Pokud je znaménko rizikové, je možné jej odstranit jen chirurgicky s následným histologickým rozborem.

Zjist více informací o odstranění mateřských znamének a kožních výrůstků.

Bradavice

 • Odstranění bradavic laserem je bolestivé, obzvláště na plosce nohy.
 • Doporučujeme jej proto jen starším dětem, které mají vysoký práh bolesti.
 • Bradavice odstraňujeme laserem kdekoliv na těle kromě hrany víček a ústní dutiny. 

Zjistěte vše o různých typech bradavic a způsobech jejich odstranění.

Hemangiomy

 • Odstranění laserem je možné kdekoliv na těle.
 • Před zákrokem se místo ošetří znecitlivujícím krémem.
 • Při větší ploše hemangiomu je nutné zákrok vícekrát opakovat.
 

CHCI SE OBJEDNAT

 

ZPĚT NA NOVINKY