Tři nejčastější typy kožních útvarů na dětské kůži, se kterými se na nás obrací jejich rodiče, jsou mateřská znaménka, virové bradavice a hemangiomy. Ve všech třech případech je jejich odstranění laserem možné. Je ale potřeba vždy zvážit všechna pro a proti.
Prvním a hlavním kritériem by mělo být, jestli je jejich odstranění opravdu nutné. Není žádných pochyb o tom, že odstranění bradavic nutné je. U mateřských znamének a hemangiomů to ale tak jednoznačné není. Většinou jsou jen estetickým problémem. Rodiče by si proto měli vždy dobře rozmyslet, zda jejich odstranění nechat až do dospělosti dítěte, kdy si o svém těle už bude rozhodovat samo.
Pro bezpečnou práci s laserem je naprostou nezbytností dokonalá spolupráce klienta a lékaře. U dospělého bývá bez problému, u dětí je ale často těžké ji zajistit. Většina dětí má z lékařských zákroků obavy, a pokud je ošetření bolestivé, jen v minimu případů dítě dokáže být celou dobu v klidu. A teď si představte lékaře, jak se pere se zmítajícím se dítětem a u toho šermuje laserovým paprskem. O bezpečnosti se rozhodně mluvit nedá. Proto je velmi důležitý věk a motivace dítěte zákrok podstoupit. Určitě jej lépe zvládne čtrnáctiletá slečna, která se chce líbit klukům, než tříleté dítě, kterému je úplně jedno, že má na hrudníku velkou červenou skvrnu. Z naší zkušenosti je ideální věk od 5 let výše, kdy už je dítě schopné spolupracovat.
Ano a ne. Opět záleží na věku dítěte a toho, co snese. Ve většině případů ošetřované místo nejprve lokálně znecitlivíme a samotný zákrok pak nebolí. Některé děti ale velmi špatně snáší injekční aplikaci anestetika. Ta je obzvláště bolestivá, pokud je ošetřované místo na plosce nohy. Právě tam se nejčastěji nachází virové bradavice. Proto by u nich mělo být laserové odstranění až tím posledním krokem, když nezabraly lokální přípravky.
Především je důležité mu vše detailně vysvětlit. Proč na zákrok jde, co ho při něm čeká, jak bude bolet, jak o ošetřené místo budou s rodičem pečovat. Určitě není vhodné před dítětem nic zatajovat. Máme zkušenost, že děti, které předem vše ví, mnohem lépe spolupracují, a zákrok pro ně není traumatických zážitkem.
I po laserovém zákroku vznikne při hojení jizvička, je ale jen malá o velikosti původního útvaru. Pro její správné hojení je důležité ji po odloupnutí stroupku promazávat mastným krémem a především po dobu 6 měsíců chránit před slunečními paprsky krémem s vysokým faktorem - ideálně s SPF 50+. Samotné hojení je ještě možné podpořit biostimulačním laserem.
Přečtěte si více o správné péči o jizvu po odstranění znaménka nebo výrůstku.
Zjist více informací o odstranění mateřských znamének a kožních výrůstků.
Zjistěte vše o různých typech bradavic a způsobech jejich odstranění.