Zanedlouho to budou 4 roky od chvíle, kdy jsme pro vás otevřeli nový SKIN CARE Liberec, jaký jej znáte dnes. Naše dvě spolumajitelky Xenie Kučerová a Dita Vodrážková se u této příležitosti rozpovídaly pro časopis SPORT PARK MAG.

V rozhovoru se dočtete, jak se nám daří, ale také o tom, jaké to je, když se spolu dvě kamarádky rozhodnou podnikat. Přinášíme vám celý přepis rozhovoru.

Jak se ze snu dvou kamarádek stane úspěšná firma?

Spolumajitelky SKIN CARE Liberec – Xenie Kučerová a Dita Vodrážková Návštěva SKIN CARE Liberec je pro klienty zážitek

Jak se stane, že se nejlepší kamarádky vrhnou do společného podnikání?

XENIE: Jsem původem dermatoložka a v roce 2011 jsem SKIN CARE založila s tím, že bych si ráda rozšířila pole působení o laserová ošetření a korektivní dermatologii. Za čtyři roky jsem pak stála před těžkou volbou – buď zavřít, nebo pokračovat dál, ale jinak, s novými nápady a novým konceptem.

DITA: V tu samou dobu jsem se musela rozhodnout i já, pracovala jsem jako manažerka v korporátu a docházela mi energie, potřebovala jsem změnu. Zároveň jsem věděla, že by mi přišlo jako velká škoda, aby práce, kterou Xenie SKIN CARE čtyři roky věnovala, přišla vniveč. Je skvělá lékařka a podnikatelka, má totiž specifickou kombinaci znalostí, manažerských dovedností a tahu na branku. Takže jsem se vydala cestou holčičího byznysu, jak tomu říkáme. (úsměv)

XENIE: A já jsem za to moc ráda! To, jaký rozměr má SKIN CARE teď, je zásluha nás všech. Po příchodu Dity se vše dalo do pohybu a postupně jsme se rozrůstali. Naprosto jí věřím, a právě na důvěře je naše spolupráce postavená.

Jak to ovlivnilo váš vztah, když ke kamarádskému přibyl ještě pracovní rozměr? Vídáte se i mimo práci?

XENIE: Když začínáte podnikat s kamarádkou, je důležité, aby to klapalo pracovně, ale zároveň to neporouchalo přátelství. Obě jsme trochu workoholičky, ale každá máme jiné tempo. To bylo ze začátku obtížné – musely jsme najít kompromis a sladit se. Také jsme potřebovaly určit hranici, kde končí kamarádství a začíná práce. Dřív mi přišlo divné tady večer zavřít dveře a jít spolu na kafe jako kamarádky, ale zvládly jsme to.

DITA: Také jsme se u té kávy musely naučit nepracovat, prostě vypnout. A další důvod, proč jsme se dostaly až sem, je veliká upřímnost, kterou vůči sobě máme. Ať už se nám něco líbí nebo nelíbí, říkáme si to, a hlavně už známe způsob, jakým si to říct.

Vnímáte jako výhodu, že jste byli první klinikou svého druhu tady na severu?

XENIE: Zpočátku to pro mě byla nevýhoda, hlavně z profesního hlediska, neměla jsem tu kolegy lékaře, se kterými bych mohla práci konzultovat. Ovšem teď cítím jako výhodu, že jsme jediná takováto klinika na severu Čech.

DITA: Pro mě je to také výhoda. Nemyslím to tak, že bychom tu byli jediní, a mohli si tedy dělat, co chceme. Ale z hlediska toho, že jsme si na všechno museli přijít sami, nikoho nekopírovali a naučili se být sami sebou, to je skvělá zkušenost

SKIN CARE Liberec – 3 úspěšné roky v číslech (Zdroj grafiky: SPORT PARK MAG)

Plánujete SKIN CARE pobočku v jiném městě?

XENIE: Na to teď nedokážeme odpovědět. Už nás to samozřejmě napadlo, ale záleží hlavně na tom, kolik bude energie a kdo se okolo nás ještě objeví.

DITA: Stojí to také na nápadech. Jejich hlavním nositelem, co se týče rozvoje lékařské specializace na klinice, je Xenie.

XENIE: Naštěstí mám kolem sebe mladší lékařky, které jsou do práce opravdu nadšené, chtějí zkoušet nové věci, přicházejí s poznatky a postřehy. Takže mám neustále z čeho a od koho čerpat, inspirovat se.

Když už jsme u těch kolegyň. Jak vybíráte lékaře a lékařky k vám na kliniku?

XENIE: Máme tu poměrně mladý tým, stalo se to postupně – oslovila jsem první lékařku, ta mi doporučila kolegyni s jinou specializací a postupně se to na sebe nabalovalo. Naše portfolio oborů je velmi pestré – máme tu chirurgy, kteří pracují třeba s cévním laserem, dvě lékařky z gynekologie, tři dermatoložky včetně mě a jednu oční lékařku. Ovšem nedělají svůj primární obor jako takový, ale specializují se u nás na prohloubení právě do estetické medicíny nebo korektivní dermatologii. Všechny jsou zaškolené, posíláme je na kurzy, mají certifikáty.

DITA: Hlavním požadavkem na naše lékaře je zájem o obor, o náš kolektiv, energie pouštět se do nových věcí. Chceme, aby sem k nám ten člověk zapadl.

Jak lehké nebo těžké bylo sehnat investory do začátku podnikání?

DITA: Nadchnout investory pro náš projekt nebylo až tak obtížné, dokonce byli nadšení a šli do toho s důvěrou. Co bylo obtížnější, byla naše část toho, že jsme si na sebe vzali velký závazek. Myslím, že není důležité, jak velké dluhy člověk má, ale jak s nimi dokáže žít, s tím jsme se museli vyrovnat, ale řekla bych, že se nám to daří. To je koneckonců břímě asi všech podnikatelů.

Co byste poradili začínajícím podnikatelům?

XENIE: Jestli něco mám předat, tak je to zkušenost, aby člověk nepodnikal sám.

DITA: Zpětně si uvědomuji dvě věci. A to mít dlouhodobou vizi a představu, protože když narazíte na různé etapy podnikání, které vás stáhnou dolů, tohle vás dostane zpět nahoru. V tom druhém se shoduji s Xenií. Nedovedu si představit, že je na to člověk sám, třeba my dvě se skvěle střídáme v tom, když má jedna míň energie, ta druhá ji má v tu chvíli o něco víc.

Navštěvují vaši kliniku i muži?

XENIE: Jsme také zdravotní klinika, takže ano, muži k nám chodí. Třeba na digitální dermatoskop, což je preventivní vyšetření znamének. A po něm jdou často i na jejich odstranění.

DITA: Máme tu i medicinální péči o nohy, tam muži chodí také. Zajímají je i zákroky, které umí odstranit projevy stáří na kůži, třeba bradavice nebo pigmentové skvrny. Celkově si myslím, že trend se posouvá a muži si nás sami vyhledávají.

XENIE: Celkově bych to shrnula, že tu máme ze 40 % muže a zbytek tvoří ženy. Nově se teď budeme zaměřovat i na jizvy, což by muže také mohlo lákat.

Návštěva vaší kliniky je zážitek a lidé sem chodí rádi, jak jste toho docílili? Že se lidé k lékaři těší není úplně standard...

DITA: Už od začátku jsme chtěli, aby sem lidé chodili rádi a opakovaně, aby věděli, že se tu o ně postaráme. Proto také nabízíme komplexnější péči. U nás to není jenom o 5 minutách, které trvá zákrok, je to o celé návštěvě – od uvítání na recepci, přes kávu, usměvavou a empatickou sestřičku, po odbornou péči lékařek. Přidáváme k tomu emoci a celý lékařský zákrok tím zjemňujeme. Také dbáme na to, aby u nás byla rozumná čekací doba a klienti se k nám bez problémů dovolali.

Originál rozhovoru najdete v magazínu SPORT PARK MAG.

 

ZPĚT NA NOVINKY