Co jsou jizvy a jak vznikají?

Jizvy jsou útvary na kůži, které se vytvoří, když dojde k jejímu porušení. Nejčastější příčiny porušení kůže jsou různá zranění, operační zákroky, popáleniny, akné, neštovice, opar nebo prudké zvýšení tělesné hmotnosti.

Jednou z důležitých funkcí kůže je ochrana organismu před vnějšími infekcemi. Pokud dojde k jejímu narušení, v těle je okamžitě nastartován regenerační proces, jehož cílem je porušené místo zacelit. Při tomto procesu dochází k vytvoření nové vrstvy kůže.

Jak vypadá správně zahojená jizva?

Nově vzniklá kůže nikdy nevypadá zcela stejně jako kůže původní. Zpravidla bývá světlejší nebo červenější, je tedy dobře viditelná. Její konečná podoba zcela závisí na průběhu hojení a péči, které se jí v tomto období dostává. Správně zahojená jizva maximálně splývá s okolní kůží – barevně i plasticky.

 

100 Kč

cena / 1 ošetření

5–10 minut

délka ošetření

10

DOPORUČENÝ POČET OPAKOVÁNÍ

 

Jaké jsou druhy nežádoucích jizev?

Podle vzhledu rozlišujeme tři druhy jizev – atrofické, hypertrofické a keloidní.

Atrofické jizvy jsou propadlé oproti okolní tkáni a tvoří důlek. Tyto jizvy jsou nejčastěji důsledkem akné, neštovic nebo vznikají po vyříznutí mateřských znamének a dalších kožních útvarů.

Hypertrofické jizvy jsou naopak nad okolní tkáň vystouplé. Tyto jizvy vznikají nejčastěji po operaci nebo úrazu, porušujícího integritu kůže, jako důsledek tvorby nadbytečného vaziva. Na jejich vzniku se významně může podepsat nesprávná péče v průběhu regenerace postižené kůže.

Keloidní jizvy stejně jako hypertrofické vystupují nad okolní tkáň a zároveň svou velikostí přesahují původní místo zacelené rány do stran. Tyto jizvy jsou tvrdé, zbytnělé a mají červenou nebo fialovou barvu. Vznikají bujením vaziva hypertrofické jizvy.

Jak zajistit správné hojení jizev?

Hojení jizvy je proces, který trvá minimálně 6 měsíců a vyžaduje pravidelnou péči. Pokud s péčí začnete co nejdříve po vzniku jizvy, máte velkou šanci, že jizva bude pružná, velmi jemná a málo viditelná. Starší zanedbané jizvy je možné esteticky zjemnit například s pomocí CO2 laseru, není ale možné je zcela odstranit. Zvýšená pozornost v době hojení je tedy nejlepší prevencí nežádoucího estetického efektu.

 

6 tipů pro domácí péči o hojící se jizvy

  • Úplným základem péče o čerstvou jizvu je promašťování kůže hojivou mastí nebo gelem. Na trhu existují speciální léčivé přípravky, které lze využít. Dobře vám ale poslouží i měsíčková mast nebo sádlo. Díky pravidelnému promazávání udržíte kůži vláčnou a jemnou.
  • Při domácí péči můžete s úspěchem použít i speciální náplasti určené k hojení jizev.
  • Obzvláště u jizev po operacích a úrazech je velmi účinná správně prováděná tlaková masáž. Ta podporuje měknutí jizev a plastické splynutí jizvy s jejím okolím. Tlakovou masáž je vhodné zahájit, jakmile je rána zahojena (1-2 týdny po operaci nebo vytažení stehů). A jaký je její postup? Na zahojenou ránu tlačíme proti pevnému podkladu takovou silou, aby došlo k odkrvení tkáně. Vzniklý tlak udržujeme po dobu 30 sekund. Pak se přesuneme vedle, postup opakujeme a takto postupně promasírujeme celou jizvu. Tlakové masáže mají výborný efekt, pokud se provádí alespoň 3 x denně po dobu 10 minut. Účinek se dostaví během 1 až 2 měsíců.
  • Po dobu 1 roku jizvu chraňte před extrémními výkyvy teploty – před horkem i mrazem.
  • Minimálně 6 měsíců, ideálně 1 rok jizvu nevystavujte přímému slunečnímu záření a používejte krémy s vysokým ochranným faktorem – nejlépe SPF 50+. Zabráníte tak jejímu zpigmentování.
  • Dbejte o to, abyste nedošlo k mechanickému poškození jizvy například při odírání těsným oblečením, případně k jejímu opětovnému poranění.


Jak vám může pomoci biostimulační laser?

Biostimulační laser funguje na bázi stimulace buněk, při které využívá energii světla v různých vlnových délkách. Při jeho působení dochází ke zvýšené tvorbě kolagenu, který je základním stavebním kamenem kůže. Dochází tak k urychlení obnovy tkáně a zároveň k potlačení zánětlivých procesů. Pokud se léčba biostimulačním laserem zahájí včas, výrazně ovlivní nejen délku hojení, ale i výsledný vzhled jizvy.

Jaké výhody můžete očekávat od hojení jizev biostimulačním laserem?

  • Rychlé, šetrné, bezbolestné ošetření.
  • Výrazné urychlení hojení jizvy a zkrácení rekonvalescence.
  • Potlačení zánětlivých procesů v hojící se tkáni.
  • Zmírnění otoků.
  • Zjemnění a vypnutí ošetřené kůže – výrazný estetický efekt na konečný vzhled jizvy.
  • Prevence vzniku keloidních jizev po operacích.

Kolikrát je nutné ošetření podstoupit?

Pro ideální efekt je vhodné jizvu ošetřovat obden minimálně 10 x. Léčbu je vhodné zahájit ihned po vytažení stehů nebo po zahojení rány.

 

 

 

CHCI SE OBJEDNAT CENÍK DAROVAT POUKAZ

CENÍK

CHCI SE OBJEDNAT

DAROVAT POUKAZ