Jak vznikají bradavice?

Bradavice jsou výrůstky na kůži, které způsobuje lidský papilomavir HPV. Ten se běžně vyskytuje okolo nás a ve většině případů nezpůsobí žádné onemocnění. Pokud ale vnikne do podkoží, například malou rankou, a váš imunitní systém je oslaben, je velmi pravděpodobné, že se u vás dříve nebo později bradavice objeví. Ojedinělé nejsou ani případy, kdy vy žádné konkrétní příznaky onemocnění nemáte, ale stáváte se jeho přenašečem.

 

2 000 Kč

cena od

30 minut

délka ošetření

2–3 týdny

délka hojení

 

S jakými druhy bradavic se můžete setkat?

Aby to s bradavicemi nebylo jednoduché, existuje jich více typů, které se mohou nacházet na různých částech těla:
 
Pravé bradavice nejčastěji postihují děti od 5 let a mladé lidi do 20 let. Vypadají jako kulatý vyvýšený puchýřek s našedlým a hrubým povrchem, který se časem zvětšuje. Pravé bradavice se obvykle vyskytují na rukou a na dlaních.
 
Ploché bradavice také trápí nejčastěji děti. Jsou drobnější než pravé bradavice a mají hladký a lesklý povrch. Tyto bradavice často svědí a díky jejich rozškrábání si je děti mohou roznést kamkoliv po těle. Obvykle se díky tomu vyskytují ve větším množství. Mohou jich být desítky až stovky. Nejčastěji je najdeme na končetinách a na krku.
 
Plantární bradavice postihují zejména dospělé. Najdeme je na ploskách chodidel, kde při chůzi dochází k největšímu tlaku. Tyto bradavice jsou zpočátku hladké a nenápadně prorůstají hlouběji do kůže. Postupně ale vystupují i nad povrch kůže, mají tvrdý a drsný povrch, jsou ohraničeny prstencem, který vypadá jako mozol. Plantární bradavice mohou být velmi bolestivé a způsobovat tak problémy při běhu a chůzi.
 
Genitální bradavice, tzv. kondylomata, se přenáší pohlavním stykem. Jedná se o onemocnění, které je spojeno s mnoha nepříjemnými pocity, jako je svědění a pálení. Bohužel i po odstranění kondylomat se onemocnění často znovu vrací.
 
Stařecké bradavice nejsou, narozdíl od ostatních typů bradavic, virového původu, ale projevem stárnutí pokožky. Vypadají jako plochá ložiska žluté až tmavě hnědé barvy a představují především estetický problém. Mohou se vyskytovat už po 30. roku života, převážně u lidí, kteří svou kůži nadměrně vystavují slunečnímu záření.
 
Co když nejde o bradavici, ale o znaménko nebo kožní výrůstek? Přečtěte si informace o jejich odstranění.

Bradavice na plosce nohy dospělého (plantární bradavice)


Jak zabránit vzniku virových bradavic?

HPV viru se dobře daří ve vlhku a teple, proto si bradavice nejčastěji přinesete z bazénu, sauny, koupaliště nebo společné sprchy. Nejlepší prevencí nákazy je tak dodržování zásad hygieny – nošení ochranné obuvi všude na těchto místech, používání vlastního ručníku, použití dezinfekčního roztoku při styku s možnou nákazou. Nejdůležitější je ale posilování přirozené obranyschopnosti, protože jen na síle vašeho imunitního systému záleží, zda u vás onemocnění propukne nebo ne.
 

Jak se bradavic můžete zbavit?

I když bradavice může sama zmizet, obvykle do dvou let od nákazy, vždy je lepší ji začít aktivně řešit dříve. Některé typy bradavic mohou totiž svědit a být bolestivé, hrozí jejich rozšíření na další místa na těle a také jejich přenos na vaše blízké. Proto se s léčbou bradavic nevyplatí otálet. A jaké jsou tedy metody, které se používají pro jejich odstranění?
 
Kryoterapie je asi jeden z nejrozšířenějších způsobů odstranění bradavic. Při tomto zákroku se bradavice „zmrazí“ tekutým dusíkem nebo jinou podchlazenou látkou. Za několik dnů se na zmrazeném místě vytvoří puchýř a bradavice časem sama odpadne. Tento typ léčby se nejčastěji používá pro pravé a ploché bradavice.
 
Chirurgické odstranění se používá pro bradavice většího rozsahu a kondylomata, kdy zákrok probíhá v lokální nebo celkové anestezii (v případě kondylomat).
 
Leptání kyselinou salycilovou nebo mléčnou se používá u pravých bradavic. Po tom, co bradavice změknou, se následně odstraní excochleační lžičkou.
 
Odstranění bradavic laserem je nejmodernější metoda, při které se bradavice díky působení krátkých laserových pulsů odpařuje. Na jejím místě vznikne drobný stroupek, který se do týdne zahojí. Výhodou této metody je přesnost, rychlost, minimální krvácení, vznik jen jemné jizvy a rychlá rekonvalescence. V případě kondylomat je možné zákrok podstoupit i v těhotenství a je prokázáno, že dochází k méně častým recidivám onemocnění.
 
FRAKČNÍM CO2 LASEREM odstraňujeme i kondylomata a kožní výrůstky v intimní oblasti. Zjistěte více.
 

Laserové odstranění bradavic

Jak ošetření probíhá?

Před odstraněním bradavice laserem po domluvě nejprve ošetřované místo lokálně umrtvíme injekční aplikací anestetika. Pokud ale dobře snášíte bolest, je možné zákrok provést i bez znecitlivění. Pro samotné odstranění bradavice používáme frakční CO2 laser. Při zákroku paprsek laseru zaměříme na bradavici a tu pomocí krátkých laserových pulzů postupně odpaříme. 

Je bolestivé?

Odstranění bradavic laserem je bez lokálního znecitlivění bolestivé, ale není nesnesitelné.
 
V každém případě odstranění bradavic laserem nedoporučujeme u malých dětí. Bolestivost je sice stejná jako u ostatních metod, není ale příliš bezpečné, když zdravotník ošetřuje laserovým paprskem dítě, které nevydrží v klidu.

Co po ošetření následuje?

Po laserovém odstranění bradavice na jejím místě vznikne drobný stroupek, který se do 2 až 3 týdnů odloupne. Pod ním se objeví drobná jizvička ve tvaru a velikosti odstraněné bradavice. Po dobu jednoho měsíce po zákroku doporučujeme nenavštěvovat bazén a saunu a nevystavovat se slunečnímu záření. Pokud jste bradavici měli jinde na těle než na chodidle, chraňte si jizvu krémem s vysokým SPF faktorem – ideálně SPF 50+.

Jaké jsou výhody odstranění bradavic laserem?

  • Ambulantní a rychlý zákrok
  • Bezbolestnost při použití lokálního anestetika
  • Po zákroku vznikne jen malá ranka
  • Rychlé hojení
  • Kůže se po zákroku nezjizví, nedochází k následné tvorbě otlaků

 

 

CHCI SE OBJEDNAT CENÍK DAROVAT POUKAZ

CENÍK

CHCI SE OBJEDNAT

DAROVAT POUKAZ