Hemangiom je nezhoubný nádor tvořený klubíčkem rozšířených cév, kterými protéká krev. Vypadá jako červená tečka nebo vystouplý červený výrůstek a může se objevit na kůži kdekoliv na těle. Ve většině případů je hemangiom neškodný a představuje jen estetický problém. Pokud je ale větší a nachází se na místě, kde dochází k jeho častému tření lemem spodního prádla nebo oblečením, může dojít k poranění a krvácení. Stejně tak může hemangiom překážet při běžných činnostech jako je holení.
Hemangiomy mohou být vrozené (kongenitální), získané (stařecké) nebo poúrazové. U dětí se obvykle s rostoucím věkem zmenšují nebo zcela vymizí. U dospělých mají naopak trvalou povahu a může docházet k jejich zvětšování. Přesné příčiny vzniku hemangiomu nejsou zcela známy. Předpokládá se, že svou roli hraje genetika a u dospělých má vliv také stárnutí kůže a slunění.
Pro diagnostiku hemangiomu není potřeba žádné speciální vyšetření, poznáme jej pouhým pohledem nebo použijeme ruční dermatoskop. U vrozených hamangiomů se navíc provádí sonografické vyšetření tkáně.
Jednou z metod pro odstranění hemangiomů je chirurgická excize, tedy vyříznutí. Jeho nevýhodou je nutnost šití a riziko vzniku nevzhledných jizev. Další možností je odstranění elektrokauterem, který hemangiom spálí s pomocí elektrických pulsů. Z hlediska komfortu při zákroku i následného hojení je v současnosti nejšetrnější metodou odstranění hemangiomu cévním laserem. Po zákroku vznikne pouze jemná plochá jizva o velikosti hemangiomu. Výhodné je hemangiom odstranit včas, když vypadá jen jako malá červená tečka. Vzniklá jizva je tak drobná, že je téměř neviditelná.
Odstranění hemangiomu laserem je rychlý a komfortní zákrok, při kterém laserový paprsek proniká kůží a ohřívá krevní barvivo v hemangiomu. Díky jeho prudkému zahřátí se cévy, které jej tvoří, spečou a přestanou hemangiom vyživovat. Ten po krátké době odumře.
Ošetření není bolestivé, působení laserových pulsů můžete vnímat jako švihnutí tenkou gumičkou. V případě větší citlivosti na bolest před ošetřením aplikujeme anestetický krém nebo při zákroku použijeme vzduchové chlazení.
Reakce lidského těla na ošetření laserem je individuální. Drobné hemangiomy většinou zmizí po jednom až dvou opakováních. Pokud jsou větší, je zapotřebí zákrok opakovat vícekrát.
Po ošetření hemangiomu cévním laserem může být kůže v jeho bezprostředním okolí začervenalá, oteklá, někdy se mohou objevit i drobné stroupky. Všechny tyto příznaky odezní během pár dnů. Po dobu několika týdnů od zákroku je vhodné místo chránit před sluncem krémem s vysokým ochranným faktorem.
CHCI SE OBJEDNAT CENÍK DAROVAT POUKAZ