Pigmentové skvrny vznikají při nadměrné tvorbě melaninu – tmavého pigmentu, jehož funkcí je ochrana pokožky před UV zářením. K nadprodukci melaninu dochází v důsledku dlouhého vystavení pokožky slunečnímu záření, spálení kůže, hormonálních změn, stárnutí, zjizvení kůže nebo dědičné predispozice. Pokud koncentrace melaninu překročí určitou hranici, pigmentové skvrny na kůži nevyblednou ani během zimního období. Stávají se tak nežádoucím estetickým problémem, nejčastěji na obličeji, dekoltu a hřbetech rukou. Takzvané stařecké skvrny se objevují již kolem 40. roku života.
Jedinou účinnou prevencí vzniku pigmentových skvrn je ochrana před slunečním zářením již od narození. Vyhněte se vystavování pokožky přímému slunci v době největší intenzity mezi 10:00 a 15:00 hodinou a návštěvám solária. Samozřejmostí by mělo být používání krému s vysokým ochranným faktorem, ideálně SPF 50+.
Existují různé způsoby léčby pigmentových skvrn. Ať už si zvolíte kterýkoliv z nich, je nutné pokožku následně nevystavovat slunečnímu záření. Skvrny se totiž díky jeho působení rychle vrátí. Proto je ideální léčbu podstoupit během podzimních a zimních měsíců. Pro domácí péči jsou vhodné různé bělící krémy nebo přírodní prostředky jako šťáva z citrónu. V rukou zdravotníka můžete podstoupit chemický peeling nebo nejmodernější léčbu laserem.
Při laserovém ošetření jsou ve střední vrstvě pokožky laserovým mikropaprskem vytvářeny drobné sloupce koagulované tkáně. Při následném procesu hojení dochází k masivní tvorbě nových kolagenních vláken. Po ukončení regenerace je pokožka viditelně mladší, vypadá zdravěji a je bez pigmentových skvrn.
Ošetření může být lehce bolestivé. Proto před zákrokem nanášíme znecitlivující krém. Některé klienty může ošetření laserem i přesto jemně štípat a tento nepříjemný pocit může přetrvávat i pár hodin po zákroku. Vnímání bolesti a nepříjemných pocitů je velmi individuální, proto lékař přizpůsobuje ošetření každému klientovi na míru. Při samotném ošetření jemně přejíždíme laserovým paprskem po oblasti pigmentové skvrny a stimulujeme tak tvorbu nových kolagenních vláken. Zároveň je odstraněna svrchní vrstva pokožky (epidermis), která se následně zcela regeneruje. Pro ideální efekt se zákrok obvykle několikrát opakuje.
Bezprostředně po ošetření bude vaše pokožka červená, mírně oteklá a bude vás hřát. Všechny tyto příznaky vymizí během jednoho až dvou dnů. Jsou známkou toho, že vaše pokožka správně reaguje na ošetření, a že se nastartoval proces její obnovy. Regenerace trvá až 3 měsíce. Po jejich uplynutí je možné vyhodnotit výsledek. Po ošetření doporučujeme používat hydratační krémy s vysokým obsahem vody. V jarních a letních měsících je nutné pro ochranu před slunečním zářením používat krém s vysokým ochranným faktorem – ideálně SPF 50+.
Pulsní laser působí na molekuly melaninu a rozbíjí je na tisíce mikročástic. O ty se následně postará lymfatický systém, který je z těla vyloučí. Výhodou pulsního laseru je možnost jeho zacílení i na malinkatou plochu pigmentové skvrny. Při ošetření tak nedochází k poškození okolní kůže a minimalizuje se riziko vzniku jizev. Na rozdíl od frakčního laseru je u pulsního laseru nutné ošetření vícekrát opakovat.
Ošetření trvá jen pár minut a nevyžaduje prakticky žádnou rekonvalescenci. Pocítíte během něj lehké štípání, které je možné bez problému přečkat. Ošetřené místo nekrvácí, není nutné jej překrývat ani mazat speciálními přípravky. Jeden den je obvykle mírně začervenalé, potom vizuálně ztmavne a následně zesvětlá. Po zákroku je nutné vyhnout se návštěvě solária a používat krém s ochranným faktorem SPF 50+.
Malé pigmentové skvrny obvykle zmizí již po jednom ošetření. Někdy je nutné ještě jedno opakování v odstupu 4–6 týdnů.
Plošné ošetření vyžaduje 5–10 opakování v intervalu 1–2 týdny.
Každý člověk je jedinečný stejně tak jako jeho pokožka. Abychom pro vás vybrali tu nejvhodnější metodu odstranění pigmentových skvrn, která splní vaše očekávání, je nejprve nutné vaší pokožku vidět. Náš odborný personál vám na základě osobní konzultace doporučí vhodný postup a následně provede test vybrané metody. Podle výsledků testu rozhodneme o dalším postupu.
Video: Jaké jsou příčiny vzniku pigmentových skvrn a jak jim předcházet?
CHCI SE OBJEDNAT CENÍK DAROVAT POUKAZ