arrows

KOREKCE A ODSTRANĚNÍ ŽILEK

ROZŠÍŘENÉ ŽILKY A METLIČKY NA NOHÁCH

Rozšířené žilky a metličky se nejčastěji objevují na obličeji, v okolí nosu a na dolních končetinách – pod koleny, na lýtkách a stehnech. Vypadají jako červená nebo promodralá síť žilek, která prosvítá pod kůží. Postihují bez rozdílu muže i ženy. 

Jejich příčinou je oslabení cévních stěn, které může mít různé důvody. Ve většině případů představují jen estetický problém, který je nepříjemný obzvláště na obličeji. Můžou ale být i první známkou budoucích závažnějších zdravotních problémů, jako jsou křečové žíly nebo žilní nedostatečnost.

Co nejčastěji ve SKIN CARE Liberec řešíme:

 • Praskání žilek
 • Červené žilky na obličeji
 • Metličky na nohách

PROČ rozšířené žilky (metličky, mikrovarixy) vznikají?

“Křečové žíly jsou nejčastějším cévním onemocněním, které jako typická civilizační choroba postihuje zejména obyvatele vyspělých zemí. Je častější u žen. Varixy na dolních končetinách se klasicky rozdělují na primární a sekundární,” vysvětluje MUDr. Veronika Petráková.
 
“Příčinou primárních varixů je genetický podklad vrozeného oslabení žilní stěny (při poruchách kolagenních a elastických vláken žilní stěny) a nedomykavosti žilních chlopní,” dodává lékařka.
 
Cévy s rostoucím věkem postupně ztrácí svou pružnost kvůli snižující se kvalitě elastických vláken v jejich stěnách. Tkanivo jemných kapilárních cévek je časem zcela zesláblé a cévky se rozšiřují. Zda tento problém jednou potká i vás je z velké části podmíněno vašimi genetickými predispozicemi. 
 
“Insuficientní chlopně vedou ke zvýšení tlaku v žilním systému. Důsledkem je zpětný tok z hlubokých žil přes nedomykavé žilní chlopně, tzv. refluxu. Laicky by se dalo říct, že krev v žilách přestane proudit jedním směrem k srdci a vrací se zpět, dochází k jejímu městnání v žilním systému. Ve tkáních je omezen přívod kyslíku a živin a dochází k hromadění zplodin metabolismu a tkáňové tekutiny, která není odváděna. Zvyšuje se tedy žilní tlak v povrchových žilách, a v důsledku toho vznikají varixy a lokalizované dilatace příslušného žilního segmentu, až otoky končetiny, pigmentace, bércové vředy, jako nejzávažnější projev poruchy funkce žilního systému,” vysvětluje dále MUDr. Petráková.

Jejich vznik je ovlivněn i hormonálními změnami, životním stylem a vystavováním pokožky škodlivému UV záření nebo velkým teplotním rozdílům. “K vlastní manifestaci varixů pak dochází určitými zevními provokačními vlivy, jako např. zvýšení nitrobřišního tlaku v těhotenství, prolongované stání či sezení, obezita, zvedání těžkých břemen, nedostatek pohybu a cvičení, časté křížení nohou či zácpa. Vzhledem ke vzpřímenému postoji člověka musí krev v žilách proudit směrem k srdci proti působení gravitace, a proto jsou pro zpětný transport krve zapotřebí pomocné mechanismy, z nichž nejvýznamnější a nejúčinnější je svalová žilní pumpa. Při přirozeném pohybu se svaly v pravidelných intervalech stahují a stlačují žíly, a tím vytlačují krev směrem k srdci. To že se krev nevrací zpět zajišťují právě správně fungující žilní chlopně. Při uvolňování svalů se žíly rozšiřují a mohou se plnit krví, která je při dalším stažení svalstva opět vytlačena směrem vzhůru. Výše zmíněné nepříspává k dobré funkci svalové pumpy, a proto dochází k městnání v žilním systému,” doplňuje lékařka. 

CO pomáhá na odstranění žilek v obličeji a nohách?
 

 1. Prevence
 2. Odstranění žilek laserem
 3. Sklerotizace křečových žil

JAK zlepšit cirkulaci krve a omezit praskání žilek

“Pro správnou cirkulaci je vhodná pohybová aktivita, např. chůze, jogging, plavání, jízda na kole, protahování či cvičení při dlouhodobém sezení, při odpočinku polohování končetin nad úroveň srdce, zde pozor je nevhodné odpočívat s překříženými končetinami. Vhodné je nosit neškrtící pohodlné oblečení, udržovat optimální tělesnou hmotnost -  nadlimitní obsah tuku v těle vede ke zvýšenému tlaku v oblasti třísel a sníženému srdečnímu návratu. Součástí primární prevence je sprchování nohou chladnou vodou, zabraňuje se tak vazodilataci. Nošení elastických kompresivních punčoch je vhodné u dlouhodobého stání či sezení a ve 3. trimestru těhotenství, zejména při cestování,” doporučuje MUDr. Petráková.

Odstranění žilek laserem

Laserová terapie představuje komfortní a účinný způsob korekce rozšířených žilek. Poradí si nejen s jednotlivými žilkami, ale i s angiomy, vystupujícími klubíčky nebo celými sítěmi žilek. 

Ve SKIN CARE Liberec pro odstranění žilek laserem používáme cévní lasery. Díky působení jeho paprsku uvnitř cévy vzniká teplo, které cévu zataví a stáhne. Céva se pak postupně rozpadne a zcela vstřebá. Zákrok trvá obvykle do půl hodiny v závislosti na rozsahu ošetřovaného místa.

V individuálních případech vám nejprve doporučíme podstoupit test účinnosti ošetření na malé ploše. Pokud výsledek nebude odpovídat očekávání, budeme společně hledat jiné řešení pro odstranění vašich žilek.

Chci se objednat

Ukázka odstranění žilek v obličeji laserem před a po výkonu

Odstranění žilek v obličeji laserem před - pohled z anfasuOdstranění žilek v obličeji laserem po - pohled z anfasu

Odstranění žilek v obličeji laserem před - pohled z profiluOdstranění žilek v obličeji laserem po - pohled z profilu

JAK rychle po zákroku vám rozšířené žilky zmizí?

Žilky jsou uloženy v různých vrstvách. Po prvním zákroku obvykle zmizí více než 50 % ošetřených žilek. Pro dokonalý výsledek je až na výjimky nutné zákrok dvakrát až třikrát opakovat.

JE ošetření bolestivé?

Odstranění žilek cévním laserem klienti vnímají jako nepříjemné štípání. Pokud ošetřujeme silnější žilky, štípání může být intenzivnější. Při ošetření kvůli maximální účinnosti nepoužíváme místní znecitlivění. Anestezie žilky stahuje, omezuje tak průnik paprsku a zhoršuje výsledný efekt. Před ošetřením, během něj a po něm vám pro vaše pohodlí nabídneme chlazení gelovými sáčky.

CO následuje po ošetření?

“Po ošetření cévním laserem může vzniknout otok, začervenání, modřinka, stroupek či malý puchýřek. Vše do pár dní zmizí. Ke zmírnění reakce po ošetření je možné použít lokální ochlazování (obklady, gelové polštářky). Po pěti až šesti týdnech po zákroku můžeme vyhodnotit jeho účinnost a rozhodnout o dalším postupu, případném opakování zákroku. Cca 4-6 týdnu po zákroku je vhodné ošetřená místa chránit před intenzivním slunečním zářením ochranným faktorem SPF 50+. Dále není vhodné se 6 týdnů vystavovat vysokým teplotám v sauně či vířivce. Po ošetření se několik dní vyhýbejte cvičení nebo jiné namáhavé činnosti. Podobně se nedoporučuje cca týden pít alkohol, který může vyvolat vasodilataci,” doporučuje lékařka.”
 
V průběhu 1–2 týdnů se může objevit hyperpigmentace nebo hypopigmentace, která výjimečně může přetrvávat i několik měsíců.

KDY je vhodné ošetření podstoupit?

Zákrok má vyšší bolestivost, pokud je prováděn na opálené kůži. Po ošetření navíc hrozí vznik pigmentových skvrn. Z těchto důvodů doporučujeme korekci žilek podstoupit od podzimu do jara a v každém případě ji neplánovat na období před odjezdem na dovolenou k moři nebo do hor.

Zbaví mne laser rozšířených žilek navždy?

Pokud máte sklony k tvorbě rozšířených žilek, vždy se vám budou tvořit další. Vyplatí se proto o pleť správně pečovat, abyste jejich tvorbu alespoň minimalizovali.

JAKÉ jsou výhody odstranění žilek laserem?

 • Ambulantní a neinvazivní zákrok
 • Rychlost
 • Bezpečnost – minimální riziko komplikací.
 • Cílený zákrok – kůže a tkáň v okolí ošetřované žilky jsou nepoškozeny
 • Vysoká účinnost (obličej 90 %, nohy 50 %)

Rozšířené žilky nebo křečové žíly?

Pokud si nejste jistí, objednejte se k nám na konzultaci. Naše lékařka, specialistka na cévní problematiku, určí, o jaký typ problému se jedná a doporučí vám další postup. 

JAK účinná je na metličkové žilky přírodní léčba?

V rámci přírodní léčby je vždy důležité navštívit lékaře. V žádném případě nedoporučujeme aplikovat bez konzultace s odborníkem. Co pomáhá zamezit praskání žilek?

“Adekvátní příjem výživových mikronutrientů, zejména vitaminu C. Je nezbytný pro tvorbu kolagenu cévní stěny. Vitamin E snižuje pocit těžkých nohou. Magnesium je důležité pro svalovou činnost a zinek je nutný pro syntézu DNA, regenerační a antioxidační účinky. Dále doporučuji konzumovat dostateku ovoce a zeleniny. Prokázaný účinek na zdravé žíly má rutin. Rutin najdeme například v pohance. Na žilní systém působí dobře také česnek, cibule, šípky, rajčata, červená řepa, borůvky a černý rybíz. Vhodná je konzumace lněného, dýňového a pupalkového oleje, který obsahuje OMEGA 3 a OMEGA 9 nenasycené mastné kyseliny. Z bylinek bych zmínila kostival, rozmarýn, dubovou kůru, klasický kaštan. Vše ve formě obkladů. Zde platí všeho s mírou, a pak přírodní terapie není nebezpečná, uzavírá MUDr. Veronika Petráková.

 

Podle velikosti ošetřované plochy od 1 600 Kč
Sonografické vyšetření žil 1 500 Kč
   
Konzultace 1 000 Kč
Pokud do 3 měsíců od konzultace podstoupíte daný zákrok, snížíme vám cenu zákroku o 600 Kč.  

Chci se objednat Ceník DAROVAT POUKAZ

VIDEO: Odstranění žilek cévním laserem

 

K poskytování služeb, personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie.
Podrobné informace o zpracování cookies a podmínky zpracování osobních údajů. BERU NA VĚDOMÍ