Co jsou kožní výrůstky?

Kožní výrůstky jsou útvary na kůži, které mohou mít různou podobu a původ. Kromě toho, že vás jejich přítomnost může rušit esteticky, mohou být i potenciálním zdravotním problémem. Proto je dobré mít o svých výrůstcích vždy přehled a vědět, které je potřeba sledovat a případně odstranit.

 

2 000 Kč

cena od

30 minut

délka ošetření

1 týden

délka hojení

 

S jakými typy výrůstků se na své kůži můžete setkat?

MATEŘSKÉ ZNAMÉNKO je útvar na kůži, který vzniká díky přítomnosti pigmentových buněk, obsahujících melanin. Může mít různou velikost a tvar a může se měnit v čase. S některými se již narodíte, některá vzniknou v průběhu života. Mateřská znaménka podle stádia jejich vývoje dělíme na 3 stupně:

 • 1. stupeň – junkční névy: Pigmentové buňky se nacházejí v horních vrstvách kůže. Znaménko je ploché, zcela v úrovni kůže, má různé odstíny hnědé barvy a je pravidelně zabarvené. Tento typ znaménka má obvykle průměr menší než 1 cm a objevuje se již od narození nebo dospívání.
 • 2. stupeň – smíšené névy: Névové buňky pronikají do hlubších vrstev kůže a znaménko se začíná od středu vyklenovat. Obvykle má hnědou barvu, ale může mít i barvu shodnou s barvou kůže. Jeho velikost se pohybuje od 5 mm do 1 cm.
 • 3. stupeň – intradermální névy: Vývoj těchto znamének je již dokončený. Jsou vystouplá nad povrch kůže a mají rozměr od 5 mm do 2 cm. Jejich barva je symetrická v různých odstínech hnědé barvy nebo v barvě kůže.

Každý z uvedných typů znamének se může postupně rozvinout ve zhoubný melanom. Zdravé mateřské znaménko má symetrický okrouhlý nebo oválný tvar, je stejnoměrně zbarvené, je elastické, nikdy spontánně nekrvácí ani nesvědí.

FIBROM je častý a nejméně problematický typ výrůstku na kůži. Má barvu kůže v jeho okolí nebo jen mírně tmavší a nejčastěji se vyskytuje na krku, v podpaží, pod prsy nebo v záhybech třísel. Může být velmi malý, ale i dosahovat velikosti několika centimetrů. Tento typ výrůstku obvykle představuje pouze kosmetický problém. Pokud se ale vyskytuje na místě, které je často namáhané, například při oblékání, může dojít k jeho poranění a bolestivému zanícení. V takovém případě je na místě uvažovat o jeho odstranění, i když vám esteticky nevadí. 

BRADAVICE je vřídek na kůži vzniklý v důsledku onemocnění způsobeného papilomavirem. Obvykle se objevují na rukou, nohou nebo obličeji. Pokud se neléčí, rychle se rozšiřují a především představují riziko nákazy pro okolí postiženého člověka. Přenáší se dotykem a nakazit můžou především jedince s oslabeným nebo nezralým imunitním systémem. Virové bradavice je proto vhodné co nejdříve po jejich objevení odborně odstranit.

STAŘECKÉ BRADAVICE neboli seboroidní veruky jsou nepříjemnou vadou na kráse, která se může objevit už po 30. roce života. Na rozdíl od klasických bradavic nejsou způsobeny virovou nákazou, ale vznikají vlivem stárnutí kůže a slunečního záření. Vypadají jako pupínky nebo plochá ložiska žluté až černé barvy a vyskytují se kdekoliv na těle. Nejprve bývají malé, ale postupem času rostou až do velikosti nehtového lůžka. Často se objevují v mnohačetném výsevu. Kromě toho, že nám připomínají náš věk, obvykle vypadají odpudivě. Občas se mohou zanítit nebo nepříjemně svědit.

HEMANGIOM je nezhoubný nádor krevních cévek. Vypadá jako červená tečka nebo vystouplý útvar na kůži. Můžete se s ním již narodit nebo se objeví v průběhu vašeho života. Nejčastěji se jedná jen o kosmetickou vadu. Pokud ale hrozí jeho poranění, je vhodné jej odstranit, i když vám jinak nevadí.

XANTELESMATA jsou žluté nepravidelné útvary, které se nacházejí nejčastěji na horních očních víčkách. Vznikají nahromaděním tuků v kůži při vyšší hladině cholesterolu nebo triacylglyceridů v krvi.

EPIDERMOIDNÍ CYSTY jsou nezhoubné útvary, které se vytváří z vlasového folikulu. Nejčastěji se nachází na pokožce hlavy nebo jiné ochlupené části těla. Epidermoidní cysty zpravidla představují pouze estetický problém. Vypadají jako malé hladké bulky velikosti hrášku. Časem se ale můžou zvětšovat, můžou zčervenat nebo se zanítit a být bolestivé. V takovém případě je na místě uvažovat o jejich odstranění stejně jako v případě, že hrozí jejich poranění například při česání nebo mytí.

MILIA jsou tvrdé bílé cysty vyplněné zrohovatělou kůží, které se nejčastěji nachází na pokožce obličeje v oblasti okolo očí. Jedná se pouze o kosmetický problém, který časem při správné péči o pokožku odezní. Pokud přetrvávají, je možné je z estetických důvodů citlivě odstranit.

 

 

CHCI SE OBJEDNAT CENÍK DAROVAT POUKAZ

CENÍK

CHCI SE OBJEDNAT

DAROVAT POUKAZ

 

Nutná diagnostika před odstraněním výrůstků

Pokud se z estetických nebo zdravotních důvodů rozhodujete o odstranění mateřského znaménka, je vždy nutné, aby je nejprve zkontroloval odborný lékař dermatolog. Během vyšetření posoudí, zda je znaménko zdravé, a zda je vhodné jeho odstranění bez následného histologického rozboru.

To samé platí i v případě stařeckých bradavic. Kontrolu můžete podstoupit u svého kožního lékaře a přinést si jeho potvrzení nebo můžete využít našich služeb. Jednotlivé znaménko vám zkontroluje náš přítomný dermatolog. Zároveň poskytujeme službu celotělové kontroly všech znamének nejmodernějším robotickým dermatoskopem. Při tomto vyšetření s pomocí citlivé HD kamery mapujeme celé tělo včetně zdravé kůže. Snímky uchováváme pro pozdější porovnání změn v čase.

 

VIDEO: Jak probíhá laserové odstranění kožních výrůstků v okolí očí?

Jaké jsou možnosti odstranění znamének a výrůstků?

Ve SKIN CARE Liberec vaše zdravá znaménka a výrůstky odstraňujeme klasickou kosmetickou excizí (chirurgické odstranění) nebo laserem. Laser je vhodný pro odstranění zdravých znamének do velikosti 5 mm, fibromů, bradavic, stařeckých bradavic, hemangiomů, xantelesmat, epidermoidních cyst i milií. Pokud je zdravé znaménko větší než 5 mm, odstraňuje se laserem nebo chirurgicky v závislosti na jeho lokalizaci.

Znaménka a výrůstky – odstranění laserem

Jak ošetření probíhá?

Pro odstranění znamének a výrůstků používáme frakční CO2 laser a cévní laser. Při zákroku je paprsek laseru namířen na ošetřované znaménko nebo výrůstek, které pomocí krátkých laserových pulzů postupně vaporizuje (odpařuje). Po odstranění na místě vznikne drobný stroupek.

Je ošetření bolestivé?

Bolestivost odstranění znamének a výrůstků laserem je jen mírná. Klienti, kteří dobře snášejí bolest, jej proto často podstupují zcela bez anestezie. Pokud jste na bolest citlivější, ošetřované místo předem lokálně umrtvíme injekční anestezií nebo znecitlivujícím krémem.

Co po ošetření následuje?

Odstranění znamének a kožních výrůstků se provádí ambulantně. Klient po zákroku odchází domů. Pod stroupkem po ošetření frakčním CO2 laserem dochází k rychlé regeneraci buněk. Hojení trvá obvykle jeden týden. Po odloupnutí stroupku se objeví růžová jizvička ve tvaru původního znaménka, která v následujících měsících postupně bledne. Bezprostředně po ošetření laserem je důležité chránit jizvu před intenzivním slunečním zářením a používat krém s vysokým ochranným faktorem – ideálně SPF 50+. Při správné péči o jizvu můžete minimalizovat její nežádoucí estetický efekt.

Frakčním CO2 laserem odstraňujeme i kondylomata a kožní výrůstky v intimní oblasti. Zjistěte více.

Výhody odstranění znamének a výrůstků laserem:

 • Ambulantní zákrok.
 • Rychlost.
 • Přesnost.
 • Minimální krvácení.
 • Bezbolestnost.
 • Rychlé hojení.
 • Bez nutnosti návratu k lékaři kvůli kontrole a vytažení stehů.
 • Minimální jizva při správné péči o ni.

Uvažujete o laserovém odstranění znaménka, bradavice nebo hemangiomu u svého dítěte? Přečtěte si všechny důležité informace o laserových zákrocích u dětí.

Mateřská znaménka – odstranění chirurgickou cestou

Ve SKIN CARE Liberec odstraňujeme chirurgickou cestou pouze znaménka, která jsou zdravá a nevyžadují histologické vyšetření. Obvykle se jedná o znaménka větší než 5 mm, jejichž odstranění chirurgickou cestou vzhledem k jejich lokalizaci doporučil dermatolog. U tohoto způsobu odstranění znaménka dochází k jeho vyříznutí. Následně je řez zašit jemnými stehy, aby vznikla co nejmenší jizva. Zákrok probíhá ambulantně v lokální anestézii. Klient se vrací na kontrolu a vytažení stehů.

Přečtěte si jak správně pečovat o jizvu po odstranění znaménka nebo výrůstku.

 

VIDEO: Jaký výsledek po odstranění kožních výrůstků laserem můžu očekávat a jaké jsou přednosti laserového ošetření?

 

 

CHCI SE OBJEDNAT CENÍK DAROVAT POUKAZ

CENÍK

CHCI SE OBJEDNAT

DAROVAT POUKAZ