Pro krásu. Pro zdraví. Pro vás.
arrows

KOREKCE JIZEV

CO jsou jizvy a JAK vznikají?
Jizvy vznikají všude tam, kde je porušena celistvost kůže. Obvykle k tomu dochází při zranění, chirurgickém zákroku, akné, neštovicích nebo oparu. Při každém jejím narušení se automaticky nastartuje proces hojení, který vede k zacelení rány. Nová vrstva kůže, která vznikne z buněk vazivové tkáně, nových cév a vláken, nikdy nevypadá tak jako kůže původní. Výsledný vzhled jizvy je závislý na průběhu hojení a péči, kterou jí věnujete. Ideálně zahojená jizva co nejvíce barevně a plasticky splývá se svým okolím.

Propadlé, vystouplé a zbytnělé jizvy
Hojení jizvy je dlouhý a mnohdy i náročný proces. Trvá minimálně 6 měsíců, v některých případech i déle. Někdy se jizva nezahojí ideálně a může pro svého nositele představovat estetický problém a nepohodlí. Rozlišujeme tři typy nežádoucích jizev:

  • Jizvy atrofické – propadlé oproti okolní tkáni: Nejčastěji jsou důsledkem akné, neštovic a vznikají po vyříznutí znamének a dalších útvarů na kůži.
  • Jizvy hypertrofické – vystouplé nad okolní tkáň: Vznikají po operaci nebo úrazu.
  • Jizvy keloidní: Vystupují nad okolní tkáň a přesahují původní zacelenou ránu do stran. Jsou tvrdé, zbytnělé, červené nebo fialové. Vznikají v důsledku bujení vaziva hypertrofické jizvy.

Základem pro správné zahojení je důkladná péče započatá co nejdříve od zahojení rány nebo vytažení stehů. Již během prvních tří měsíců poznáte, jakým způsobem se jizva bude vyvíjet. Když dochází k jejímu zvedání, je jasné, že má tendenci přebujet a přecházet v jizvu hypertrofickou nebo keloidní. V takovém případě na nic nečekejte a řešte situaci co nejdříve s dermatologem, který proces bujení může zastavit.

Zjistěte více o tom, jak správně pečovat o jizvu, aby se vám zahojila do krásy

Více o hojení jizev

Chci se objednat

JAKÉ jsou metody odstranění / korekce jizev?
Jednou vzniklá jizva se ale bohužel nedá odstranit. Vždy se totiž hojí opět jizvou. Je však možné její vzhled korigovat tak, aby byla co nejjemnější, a co nejvíce splývala s okolní tkání. Existují různé metody korekce, které dermatolog používá podle typu jizvy. Někdy tyto metody i různě kombinuje.

Zbroušení frakčním CO2 laserem
Zbroušení přebytečné tkáně díky působení termálního efektu laserového paprsku.

Reexcize
Při reexcizi lékař jizvu opětovně vyřízne a jemně sešije její okraje.

Injekční aplikace kortikoidů
Lokálně podané kortikoidy omezují nadměrnou tvorbu vaziva. Aplikují se tenkou jehlou přímo do zbytnělého vaziva jizvy.

Kryalizace
Při kryalizaci lékař kůži podchladí tekutým dusíkem. Následně se kůže sloupne a na jejím místě roste nová tkáň.

 

Použití jednotlivých metod podle typu jizvy:

​ 

Tipy navíc

Odstranění jizev po akné
U jizev, které vznikly jako následek po akné, je možné frakčním laserem zbrousit jejich vyvýšené okraje. Větší prohlubně se následně vyrovnají výplněmi na bázi kyseliny hyaluronové.

Hojení jizvy po operaci nebo císařském řezu
Po operacích se často stává, že se část jizvy hojí správně a část přechází v hypertrofickou jizvu. Tuto situaci je vhodné řešit okamžitě, když takový vývoj pozorujete. Nejlepší metodou, která zastaví bujení, je aplikace silikonových náplastí. Existují také silikonové náplasti, které jsou určené na rány se stehem.

Aplikace kortikoidů jizva do 10 cm 400 Kč
Aplikace kortikoidů jizva nad 10 cm 600 Kč
CO2 laser do 10 cm 1 000 Kč
Plazmaterapie do 10 cm 1 000 Kč
CO2 laser nad 10 cm 1 300 Kč
Plazmaterapie nad 10 cm 1 300 Kč
   
Konzultace s lékařem bez zákroku 1 000 Kč
Konzultace s lékařem se zákrokem 500 Kč
Konzultace s odbornou sestrou bez zákroku 500 Kč
Konzultace s odbornou seestrou se zákrokem 300 Kč

Chci se objednat Ceník DAROVAT POUKAZ

 

K poskytování služeb, personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie.
Podrobné informace o zpracování cookies a podmínky zpracování osobních údajů. BERU NA VĚDOMÍ