Co jsou jizvy a jak vznikají?

Jizvy vznikají všude tam, kde je porušena celistvost kůže. Obvykle k tomu dochází při zranění, chirurgickém zákroku, akné, neštovicích nebo oparu. Při každém jejím narušení se automaticky nastartuje proces hojení, který vede k zacelení rány.

Nová vrstva kůže, která vznikne z buněk vazivové tkáně, nových cév a vláken, nikdy nevypadá tak jako kůže původní. Výsledný vzhled jizvy je závislý na průběhu hojení a péči, kterou jí věnujete. Ideálně zahojená jizva co nejvíce barevně a plasticky splývá se svým okolím.

 

1 800 Kč

cena od

do 30 minut

délka ošetření

1-2 týdny

délka hojení

 

Propadlé, vystouplé a zbytnělé jizvy

Hojení jizvy je dlouhý a mnohdy i náročný proces. Trvá minimálně 6 měsíců, v některých případech i déle. Někdy se jizva nezahojí ideálně a může pro svého nositele představovat estetický problém a nepohodlí. Rozlišujeme tři typy nežádoucích jizev:

 • Jizvy atrofické – propadlé oproti okolní tkáni: Nejčastěji jsou důsledkem akné, neštovic a vznikají po vyříznutí znamének a dalších útvarů na kůži.
 • Jizvy hypertrofické – vystouplé nad okolní tkáň: Vznikají po operaci nebo úrazu.
 • Jizvy keloidní: Vystupují nad okolní tkáň a přesahují původní zacelenou ránu do stran. Jsou tvrdé, zbytnělé, červené nebo fialové. Vznikají v důsledku bujení vaziva hypertrofické jizvy.

Jak můžete podpořit správné hojení jizvy?

Základem pro správné zahojení je důkladná péče započatá co nejdříve od zahojení rány nebo vytažení stehů. Již během prvních tří měsíců poznáte, jakým způsobem se jizva bude vyvíjet. Když dochází k jejímu zvedání, je jasné, že má tendenci přebujet a přecházet v jizvu hypertrofickou nebo keloidní. V takovém případě na nic nečekejte a řešte situaci co nejdříve s dermatologem, který proces bujení může zastavit.

Zjistěte více o tom, jak správně pečovat o jizvu, aby se vám zahojila do krásy.

Jaké jsou metody odstranění / korekce jizev?

Jednou vzniklá jizva se ale bohužel nedá odstranit. Vždy se totiž hojí opět jizvou. Je však možné její vzhled korigovat tak, aby byla co nejjemnější, a co nejvíce splývala s okolní tkání. Existují různé metody korekce, které dermatolog používá podle typu jizvy. Někdy tyto metody i různě kombinuje.

Zbroušení frakčním CO2 laserem

Zbroušení přebytečné tkáně díky působení termálního efektu laserového paprsku.

Mikrojehličkování (microneedling) s vlastní krevní plazmou

S pomocí mikrojehliček do podkoží (dermis) aplikujeme vaši vlastní krevní plazmu plnou růstových faktorů z krevních destiček. Nastartujeme tím tvorbu kolagenních a elastických vláken, díky které se jizva vyhladí a změkne.

Reexcize

Při reexcizi lékař jizvu opětovně vyřízne a jemně sešije její okraje.

Injekční aplikace kortikoidů

Lokálně podané kortikoidy omezují nadměrnou tvorbu vaziva. Aplikují se tenkou jehlou přímo do zbytnělého vaziva jizvy.

Kryalizace

Při kryalizaci lékař kůži podchladí tekutým dusíkem. Následně se kůže sloupne a na jejím místě roste nová tkáň.

Výsledky zjemnění jizvy ve SKIN CARE Liberec – mikrojehličkování (microneedling)


Použití jednotlivých metod podle typu jizvy:

Jizva atrofická (propadlá)

 • Reexcize
 • Mikrojehličkování s vlastní krevní plazmou

Hypertrofická (vystouplá) starší než 12 měsíců

 • Frakční CO2 laser
 • Mikrojehličkování s vlastní krevní plazmou
 • Reexcize
 • Aplikace kortikoidů
 • Kryalizace (metoda nedostupná ve SKIN CARE Liberec)

Keloidní (vystouplá/zbytnělá)

 • Aplikace kortikoidů
 • Kryalizace (metoda nedostupná ve SKIN CARE Liberec)

 

Tipy navíc

Odstranění jizev po akné
U jizev, které vznikly jako následek po akné, je možné frakčním laserem zbrousit jejich vyvýšené okraje. Větší prohlubně se následně vyrovnají výplněmi na bázi kyseliny hyaluronové.

Hojení jizvy po operaci nebo císařském řezu
Po operacích se často stává, že se část jizvy hojí správně a část přechází v hypertrofickou jizvu. Tuto situaci je vhodné řešit okamžitě, když takový vývoj pozorujete. Nejlepší metodou, která zastaví bujení, je aplikace silikonových náplastí. Existují také silikonové náplasti, které jsou určené na rány se stehem.

 

 

 

CHCI SE OBJEDNAT CENÍK DAROVAT POUKAZ

CENÍK

CHCI SE OBJEDNAT

DAROVAT POUKAZ