Stresová inkontinence, vysychání poševní sliznice a neuspokojivý nebo bolestivý pohlavní styk – to jsou časté zdravotní problémy, které negativně ovlivňují kvalitu života žen po porodu nebo v menopauze. Hlavními viníky těchto nepříjemností jsou snížená elasticita vaginální tkáně, ztráta kolagenu a svalová ochablost, ke kterým dochází vlivem porodu a hormonálních změn.

 

11 500 Kč

cena / 2 ošetření

30 minut

délka ošetření

12 měsíců

délka efektu

 

Co je stresová (zátěžová) inkontinence?

Stresová inkontinence je nejrozšířenějším typem inkontinence, kterým trpí převážně ženy(1). Dochází při ní k úniku malého množství moči při fyzických aktivitách, které jsou spojené s náhlým zvýšením nitrobřišního tlaku. Typicky k takové situaci dochází při kýchnutí, kašli, poskoku, prudkém pohybu, smíchu nebo zvednutí těžkého předmětu. 

Aby k úniku moči nedošlo, je nutné, aby močová trubice zůstala v normální poloze a na zvýšení nitrobřišního tlaku zareagovala zvýšením uzávěrového tlaku. K tomuto pevnému uzavření je nutné, aby měla močová trubice dostatečnou podporu svalstva pánevního dna, okolní pojivové tkáně a pochvy. Pokud jsou tyto podpůrné struktury ochablé(3), močová trubice se uvolní ze své normální polohy a není schopna vyvinout dostatečný uzávěrový tlak. Kromě ochablosti podpůrných struktur může být příčinou ještě méně častá nedostatečnost svěrače močové trubice.

Co je urgentní inkontinence?

Jde o urgentní a intenzivní nucení na močení, kdy je nutné vyhledat toaletu. Na rozdíl od stresové inkontinence jsou svěrač a pánevní dno plně funkční. Příčinou jsou receptory, které vysílají do mozku, že je močový měchýř plný, i když tomu tak není. Dalším důvodem může být porucha nervů močového měchýře (po mrtvici, při roztroušené skleróze). Nejčastěji postihuje mužskou populaci.  

Další typy inkontinence: 

 • Reflexní inkontinence: Porucha reflexu močení, která bývá důsledkem fraktury obratlů při neuropatiích. 
 • Paradoxní inkontinence: Únik nastává při přeplnění měchýře, kdy se nespustí reflex a nedoputuje signál do mozku, že je nutné jít na toaletu. Stává se nejčastěji při útlaku močové trubice vlivem nádoru nebo po gynekologickém zákroku.

Jaké jsou nejčastější faktory vzniku stresové inkontinence žen?

 • Vrozená dispozice
 • Pokles pánevního dna
 • Vaginální porod(3)
 • Dlouhotrvající fyzická námaha
 • Chronický kašel
 • Nedostatek estrogenů v menopauze
 • Obezita
 • Kouření

Stresová inkontinence u žen obvykle začíná jen občasným únikem moči po kapkách při velké fyzické námaze. Postihuje okolo 50 % žen(2) ve věku 40–60 let. U žen nad 60 let je to až 75 % z nich.

S každým dalším porodem a s věkem se ale postupně zhoršuje, dochází k úniku moči už i při lehké fyzické námaze a v nejhorším případě začne moč unikat permanentně. 

Postiženým ženám velmi klesá kvalita života. Potýkají se s hygienickými a zdravotními problémy a často omezují své společenské, pracovní a osobní aktivity.  S tím spojená psychická nepohoda může vést k celé řadě dalších problémů od nespavosti, deprese až po úplnou společenskou izolaci. Proto je dobré stresovou inkontinenci nepodceňovat a její léčbu zahájit co nejdříve.

Jak probíhá vyšetření inkontinence

Praktický lékař vás pošle na urologické oddělení, kdy vás čeká podrobná anamnéza. Čeká vás vstupní pohovor a s ním spojené tyto otázky:

 1. Kolik jste měla porodů?
 2. Kolik jste postoupila gynekologických operací?
 3. Objevuje se v moči krev?
 4. Jaké množství moči uniká a jak často?
 5. Trpíte náhlým nucením na močení?
 6. Jaký máte proud při močení?
 7. Jak často chodíte na toaletu v noci a přes den?
 8. Kdy máte problémy s únikem moči? (cvičení, smích, kýchnutí, kašel)
 9. Dochází k úniku moči při sexuálním styku?
 10. Používáte nějaké inkontinenční pomůcky?

Dále následuje vyšetření:

 • Krevní rozbory
 • Rozbor moči
 • Urodynamika – tlak moči
 • Ultrazvuk – kontrola ledvin, močovodů a močového měchýře
 • Stresový test – sleduje se únik moči při smíchu, kašli atd.
 • Cystoskopie – kontrola obsahu močového měchýře, provádí se v celkové anestezii

Jaké jsou možnosti léčby stresové inkontinence?

1/ Inkontinenční pomůcky

 • Speciální pomůcky pro zpevnění (venušiny kuličky atd.) – pomáhá posílit pánevní dno, vždy se o užívání poraďte s odborníkem
 • Inkontinenční vložky – nejsou řešením inkontinence, pouze pomůckou před samotnou léčbou
 • Inkontinenční kalhotky – nejsou řešením inkontinence, pouze pomůckou před samotnou léčbou

2/ Posilování pánevního dna

Méně závažnou stresovou inkontinenci je obvykle možné úspěšně řešit s pomocí cviků na posílení pánevního dna. Při vážnější inkontinenci se problém řeší chirurgickým zákrokem.

Stresová inkontinence: Cviky, které pomohou
Tzv. Kegelovy cviky pomohou zpevnit svaly pánevního dna.

3/ Stresová inkontinence: operace

Operativní řešení je zpravidla velmi účinné, nicméně má pro pacientku řadu rizik. Většinou se jedná o komplikace spojené s krvácením, bolestí a problémy s močením krátce po operaci. Jako u každého chirurgického zákroku existuje také riziko trombózy, krvácení během operace nebo poranění okolních orgánů. 

4/ Odstranění inkontinence laserem

Moderní bezoperační metodou řešení stresové inkontinence je ošetření laserem.

Jak a kdy je možná léčba inkontinence po porodu

Nejdříve můžete laserovou léčbu inkontinence podstoupit 6 měsíců po porodu. V případě, že kojíte, měla byste zákrok podstoupit 6 měsíců od odstavení dítěte od prsu.

FRAKČNÍ GYNOLASER – bezpečná léčba samovolného úniku moči

Ošetření laserem představuje rychlý, bezpečný a vysoce efektivní řešení lehké až střední stresové inkontinence. Díky působení termálního efektu a výborné prostupnosti laserových paprsků do tkáně dochází k její remodelaci a zvýšené tvorbě kolagenu. Výsledkem je zpevnění nejvíce namáhané oblasti uzávěru močového měchýře a zamezení úniku moči.


Jak probíhá léčba stresové inkontinence laserem?

„Ošetření je vhodným neoperačním zákrokem pro ženy, které trpí středním a mírným stupněm stresové inkontinence. Dále je vhodné pro ženy které trpí ochablostí poševních stěn po vaginálním porodu vaginálním nebo po císařském řezu. A třetí skupinou jsou starší ženy po menopauze, které v důsledku poklesu estrogenu trpí vysycháním poševních sliznic,“ vysvětluje MUDr. Petra Mrázková Líbalová.

Léčba stresové inkontinence je ošetřením ambulantním bez nutnosti anestezie a dlouhé rekonvalescence. Před samotným zákrokem nejprve vyčistíme a vysušíme vaginální kanál, aby nedocházelo k omezení prostupnosti paprsků do tkáně. Následně zavádíme speciální velmi úzkou hlavici s patentovaným aplikátorem.

Během zákroku zaměřujeme laserový paprsek do oblasti močového měchýře a močové trubice. Působením paprsků dochází k hlubokému prohřátí tkáně a je odstraněna její svrchní část. Teplo stimuluje tvorbu kolagenu, tkáň se zpevňuje a následně zabraňuje nežádoucímu úniku moči.

Na první ošetření si s sebou přineste maximálně jeden rok staré výsledky cytologického vyšetření. Na vyžádání je získáte u svého gynekologa.

Princip ošetření laserem – léčba stresové inkontinence

Co následuje po zákroku?

Po ošetření laserem Se 5 – 7 dní vyhýbejte koupání a pohlavnímu styku. Dodržujte důsledně osobní hygienu. V případě pozákrokové bolesti můžete užít běžně dostupná analgetika.

Jak rychle se dostaví efekt?

Efekt se obvykle dostaví už po 1 týdnu. Kromě odstranění problémů s lehkým únikem moči přináší ženám i zvýšenou lubrikaci a kvalitnější sexuální prožitek. Dalším benefitem je také snížení počtu kvasinkových infekcí a zánětů močového měchýře.

Kolikrát je potřeba ošetření opakovat?

Ošetření opakujeme 2 krát v rozmezí 4 až 8 týdnů. Podle individuálního stavu klientky může ošetřující lékař doporučit i více opakování.

Jaké jsou výhody léčby stresové inkontinence laserem?

 • Ambulantní zákrok – klientka po něm odchází domů.
 • Rychlost – trvá maximálně 30 minut.
 • Bezbolestnost – klientka může cítit jen drobné štípnutí u poševního hrdla při zavádění a vytahování aplikátoru.
 • Řešení pro ženy, které z důvodu kontraindikací nemohou podstoupit operaci nebo hormonální léčbu.
 • Žádná ztráta krve při zákroku.
 • Bez vážných nežádoucích efektů.
 • Bez nutnosti dlouhé rekonvalescence.
 • Vysoká účinnost a spokojenost klientek.

„Laserové ošetření řeší i urgentní inkontinenci, tedy nutkavý pocit na močení. Vaginální laser tyto příznaky odstraňuje,“ uzavírá MUDr. Petra Mrázková Líbalová.

VIDEO: Indikace a průběh laserového ošetření inkontinence

Reference:
 
1/ mayoclinic.org. Stress incontinence: Dostupné na: https://www.mayoclinic.org/diseases–conditions/stress–incontinence/symptoms–causes/syc–20355727 [Oct 16, 2019]
2/ acpjournals.org. Nonsurgical Management of Urinary Incontinence in Women: A Clinical Practice Guideline From the American College of Physicains. Clinical Guidelines. Amir Qaseem, MD, PhD, MHA, Paul Dallas, MD, Mary Ann Forciea, MD, MS.  Dostupné na: https://www.acpjournals.org/doi/10.7326/m13-2410 [September 16. 2014]
3/ medlineplus.gov. Stress urinary incontinence. Dostupné na: https://medlineplus.gov/ency/article/000891.htm [September 17. 2021]
 

 

 

CHCI SE OBJEDNAT CENÍK DAROVAT POUKAZ

CENÍK

CHCI SE OBJEDNAT

DAROVAT POUKAZ