Výskyt genitálních bradavic (kondylomat) po nákaze virem HPV je pro ženy i muže zdrojem velmi nepříjemných pocitů fyzických i psychických. Vyřadí je z běžného sexuálního života a často silně zasáhne jejich sebevědomí. Proto je vhodné co nejdříve po jejich výskytu vyhledat lékaře a podstoupit léčbu a odstranění.

4 000 Kč

cena od

30 minut

délka ošetření

do 2 týdnů

délka hojení

 

Co jsou genitální bradavice (kondylomata)?

Kondylomata jsou měkké útvary na kůži a sliznicích, které rostou v oblasti pohlavních orgánů, a to buď zevně nebo uvnitř. Tyto výrůstky, které jsou obvykle mírné, vlhké a tělové barvy, se objevují jednotlivě nebo ve shlucích (často květákovitého vzhledu) a mohou být vyvýšené nebo ploché, velké nebo malé. Některé bradavice jsou tak malé, že jsou sotva vidět, i když jsou na vnějších částech těla.

Kde se nejčastěji vyskytují bradavice na genitáliích?

U žen se nejčastěji objeví na malých a velkých stydkých pyscích, klitorisu, v ústní močové trubice, na hrázi, okolo nebo v konečníku a v pochvě. U mužů na šourku, v ústí močové trubice na předkožce a v konečníku nebo jeho okolí.

Co je způsobuje?

Genitální bradavice jsou důsledkem virové infekce kůže způsobené lidským papilomavirem (HPV), kterého existuje více než 70 různých typů. Infekce se přenáší z jedné osoby na druhou především pohlavním stykem zahrnujícím konečník, ústa nebo vagínu. Penetrační sex však není jediným způsobem přenosu infekce, protože HPV se šíří i kontaktem kůže na kůži. Použití kondomu může snížit riziko nákazy, ale neposkytuje úplnou ochranu. Kondylomata se objeví obvykle do 9 měsíců po rizikovém pohlavním styku.

Jak se chovat, když se u vás vyskytnou kondylomata?

Jakmile se jednou nakazíte, genitální bradavice se velmi snadno šíří. Ochrana před tímto sexuálně přenosným onemocněním bohužel neexistuje. Hlavním rizikem je promiskuita, někdy zanedbaná hygiena.

Jak se chovat při výskytu genitálních bradavic:

  • Co nejdříve vyhledejte lékaře (praktického, gynekologa, urologa, dermato-venerologa), který zahájí léčbu.
  • Dodržujte obvyklou osobní hygienu.
  • Vyhněte se pohlavnímu styku.
  • Neholte se tam, kde máte bradavice – jejich dráždění žiletkou s sebou nese velké riziko samozanesení infekce na jinou část genitálu.

Kondylomata v těhotenství

Hormonální změny v těhotenství ovlivňují imunitu ženy, dochází k jejímu oslabení. Kvůli tomu se u ní mohou objevit kondylomata jako následek infekce HPV virem, který byl v jejím organismu přítomen již před otěhotněním. Zároveň se již existující genitální bradavice mohou zvětšovat.

Dobrou zprávou je, že HPV virus neohrožuje vyvíjející se plod. Kondylomata také nejsou důvodem k císařskému řezu, pokud jejich velikost nesnižuje průchodnost porodních cest. Přenos na miminko při porodu je velmi vzácný.

V každém případě je vhodné genitální bradavice při jejich výskytu co nejdříve léčit, protože jsou zdrojem velkého diskomfortu. Ideální metodou je laserové odstranění, které je možné provádět v průběhu celého těhotenství bez rizika pro matku i dítě.


Jaké jsou možnosti léčby genitálních bradavic?

Způsob léčby genitálních bradavic závisí na závažnosti infekce, na tom, jak bradavice vypadají, kde se nacházejí a kolik jich máte. Cílem je odstranit jich co nejvíce a snížit množství viru ovlivňujícího imunitní systém. Je třeba si uvědomit, že genitální bradavice jsou způsobeny virem a nikoli bakteriemi, proto se jich antibiotiky nezbavíte. Pro léčbu a odstranění se používají různé metody a někdy se kombinují.

Chemické metody

Do oblasti genitálií se aplikují speciální masti nebo roztoky, které pomáhají imunitnímu systému v boji proti bradavicím. Léčba obvykle trvá několik týdnů nebo měsíců a je spojená s rizikem poškození kůže v okolí postižené oblasti.

Chirurgické odstranění (seškrábnutí, vyříznutí)

Chirurgické odstranění kondymolat se provádí v lokální nebo celkové anestezii. Existují 2 možnosti: abraze (snesení, seškrábnutí chirurgickou lžičkou) nebo vyříznutí a následné sešití. Při chirurgickém odstranění se také někdy používá elektrokoagulace (spálení).

Kryoterapie

Kryoterapie spočívá v aplikaci tekutého dusíku, který genitální bradavici ‚‚zmrazí‘‘. Za několik dnů se na ošetřeném místě objeví puchýř a bradavice časem sama odpadne. Nevýhodou této metody je, že se často nepodaří kondylomata zcela odstranit a zákrok je potřeba opakovat.

Laserová léčba kondylomat

Pro laserovou léčbu genitálních bradavic používáme frakční CO2 laseru. Při zákroku v lokální anestezii se ložisko postupně spálí a po jeho úplném odstranění na místě vznikne drobný stroupek, který se rychle zahojí.

Odstranění genitálních bradavic laserem

Jaké jsou výhody ošetření odstranění kondylomat laserem?

Odstranění kondylomat a kožních výrůstků v intimních partiích frakčním CO2 laserem přináší oproti tradičním způsobům (leptání, chirurgický zákrok) celou řadu výhod:

  • Rychlé a minimálně bolestivé odstranění bez nutnosti narkózy
  • Možnost podstoupit zákrok i v období těhotenství
  • Menší pravděpodobnost opětovného rozsevu genitálních bradavic
  • Drobné a rychle hojící se jizvy

Jak probíhá?

Laserová léčba kondylomat je ambulantní zákrok bez potřeby celkové anestezie. Před zákrokem nejprve na ošetřovanou oblast naneseme krém s lokálním anestetikem a necháme jej 20–30 minut působit. Poté paprskem CO2 laseru jednotlivé bradavice spálíme a odloupneme od kožní spodiny. Tu potom znovu ošetříme laserem jako prevenci recidivy onemocnění.

Co následuje po ošetření?

Ihned po zákroku můžete odejít domů. Zhruba do dvou dnů na ošetřených místech vzniknou drobné stroupky, které se do týdne, maximálně dvou, spontánně odloupnou. Do té doby se vyhněte návštěvě bazénu, sauny, dlouhému koupání ve vaně a sexuálnímu styku.

Vzhledem k tomu, že kondylomata jsou virového původu, nelze zcela vyloučit opětovný výskyt. V takovém případě je nutné ošetření zopakovat.

VIDEO: Pro koho je vhodné odstranění genitálních bradavic (kondylomat) laserem, jak zákrok probíhá a jaké má výhody?

 

 

CHCI SE OBJEDNAT CENÍK DAROVAT POUKAZ

CENÍK

CHCI SE OBJEDNAT

DAROVAT POUKAZ