Vedoucí lékařka SKIN CARE Liberec, MUDr. Xenie Cázerová, navštívila světový kongres plastické chirurgie a dermatologie IMCAS 2017. Povídaly jsme si o tom, jaké světové trendy se jí daří přinášet do Liberce, jaké novinky na rok 2017 plánuje a o tom, že upřímnost lékaře je v estetické medicíně nutnou nadstavbou Hippokratovy přísahy.

Paní doktorko, nedávno jste se vrátila z Paříže, kde jste se účastnila světového kongresu plastické chirurgie a dermatologie IMCAS 2017. Jaké dojmy jste si odtud přivezla?

Letos jsem se kongresu zúčastnila poprvé a musím říct, že jsem byla opravdu ohromená. Nejen počtem účastníků - sjelo se zde několik tisíc kolegů z celého světa, ale i nabitým programem. Během čtyř dnů jsem navštívila velké množství přednášek a sympozií a chvílemi jsem litovala, že se nemůžu rozpůlit a být na více místech zároveň. Nejvíce mě nadchnul blok, který byl celý věnován jen laserové medicíně. Potvrdila jsem si, že ve SKIN CARE jdeme správným směrem, že i v Liberci děláme světovou medicínu.

V čem je medicína, kterou nabízíte ve SKIN CARE, světová?

Laserová medicína je světovým trendem posledních let, který se neustále vyvíjí směrem dopředu. Klienti upřednostňují neinvazivní zákroky, které jsou rychlé, nevyžadují dlouhou rekonvalescenci a jsou bezpečné. To se týká nejen estetické medicíny, ale také léčebných zákroků. I my se snažíme jít tímto směrem a zaměřit se více na léčbu různých zdravotních problémů vedle klasických estetických výkonů. 

Které konkrétní zákroky máte na mysli?

Od letošního roku například nabízíme laserovou léčbu stresové inkontinence a ochablosti poševních stěn špičkovým laserem FRAXIS GYNOLASER. Liberec je jedno z pěti měst z celé České republiky, kde je možné tuto léčbu podstoupit. Na kongresu jsem navštívila několik přednášek k tomuto tématu, kde kolegové ze zahraničí prezentovali výsledky svých případových studií. Jsem si jistá, že až se tato možnost léčby zdravotních komplikací žen po porodu a menopauze dostane více do podvědomí, stane se i u nás hitem. Ve světě již hitem je, a to nejen kvůli komfortu při zákroku, ale i kvůli skvělým výsledkům. Dalším příkladem může být laserová tumescentní liposukce, kterou svým klientkám nabízíme. Ve světě je velkým trendem, protože se klientky díky ní vyhnou možným závažným komplikacím, které jsou spojené s velkou operací jakou je klasická liposukce.

Laserová léčba úniku moči a vaginální ochablosti i laserová tumescentní liposukce jsou služby, které jste představili teprve nedávno. Jaké další novinky pro své klienty chystáte na rok 2017?

Novinek pro letošní rok chystáme hned několik. Jednou z oblastí, do které bychom se chtěli více pustit, je i léčebná aplikace látky klasicky jinak používané na vyhlazení vrásek. Může například výrazně pomáhat lupenkářům při léčbě zánětlivých ložisek. V oblastech jako je podpaží, třísla nebo mezi hýžděmi se tato ložiska špatně hojí, protože jsou neustále vlhká díky produkci potu. Pokud se zde aplikuje, pocení se zablokuje a léčba se výrazně urychlí. V plánu máme i léčbu migrény s pomocí aplikace. MUDr. Petra Šourková, která je jednou z lékařek, působících ve SKIN CARE, je neuroložka a odborník na tuto problematiku.

Na co dalšího se vaši klienti můžou těšit?

Už brzy rozšíříme naši podologickou péči o léčbu zarůstajících nehtů s pomocí speciálních rovnátek. Vycházíme tak vstříc našim klientům, kteří k nám chodí na medicinální pedikúru a s tímto problémem se často potýkají. 

V čem je použití rovnátek lepší než chirurgické odstranění zarůstajícího nehtu?

Především je to jejich schopnost nehet narovnat a zabránit tak jeho dalšímu zarůstání v budoucnosti. Při klasickém chirurgickém zákroku může dojít k poškození nehtového lůžka a nový nehet díky tomu může být ještě více zdeformovaný než ten původní. Když se zákrok provede dokonale a nehtové lůžko zůstane nepoškozeno, nový nehet vyrůstá do stejného tvaru jako původní. V obou případech ale nový nehet časem opět začne zarůstat, protože se neodstranila příčina jeho zarůstání, kterou je zúžené nehtové lůžko. Neinvazivní léčba s pomocí rovnátek umožňuje nehtovému lůžku postupně se rozrůst, nehet se narovná a již nezaroste.

Plánujete v letošním roce změny v týmu SKIN CARE?

Ano, v nejbližší době se náš tým rozroste o dvě lékařky - dermatoložku a gynekoložku. Díky novým lékařkám nabídneme klientům kratší čekací dobu na kontrolu znamének digitálním dermatoskopem, intimní zákroky, ale i estetické zákroky.

Ještě se vrátím ke kongresu. Prozradila jste mi, že jste s kolegy hodně diskutovali o smyslu a etice estetické medicíny. Jak moc je toto téma aktuální pro vaši každodenní práci s klienty?

Je neustále velmi aktuální. Při své práci se setkávám s klientkami, které očekávají, že je změním a ony pak budou šťastnější a spokojenější. Často mají naprosto nereálné představy a požadavky. Je moje práce, abych jim vysvětlila, že je nedokážu změnit, jen jim pomoci, aby se cítily lépe. Snažím se být upřímná a vždy je upozornit i na nevýhody zákroku a na to, že jejich očekávání jsou nereálná. 

Dostala jste se i do situace, kdy jste klientku raději odmítla?

Ano, občas se mi stane, že klientku odmítnu, protože předem dokážu odhadnout, že s výsledkem nebude spokojená. Stejně tak odmítnu klientku, která má zdravotní kontraindikaci, i když na zákroku trvá na svou vlastní zodpovědnost. Estetiku na úkor medicíny považuji za zločin. Je to pro mě hranice, za kterou nikdy nepůjdu.

Děkuji za rozhovor.

 

  

ZPĚT NA NOVINKY