Nedostatečné zvlhčení, nekvalitní pohlavní styk, únik moči nebo často se opakující záněty – to jsou časté zdravotní problémy, které negativně ovlivňují kvalitu života žen po porodu nebo v menopauze(1). Jsou způsobeny sníženou elasticitou vaginální tkáně, ztrátou kolagenu a svalovou ochablostí, ke kterým dochází vlivem porodu a hormonálních změn. Jaké jsou metody vaginální rejuvenace?

 

11 500 Kč

cena / 2 ošetření

30 minut

délka ošetření

do 3 měsíců

kdy se dostaví plný efekt

 

Co je vaginální ochablost po porodu?

Při porodu přirozenou cestou dochází k velkému rozpínání poševního svalstva a k jeho poranění v podobě drobných prasklinek. Bezprostředně po porodu je pochva uvolněná, pohmožděná a oteklá. Otok během pár dní opadne a pochva pomalu začne získávat zpět svůj svalový tonus. Tento proces může trvat i několik měsíců. I když se stav pochvy zlepší, poševní stěny již nikdy nedosáhnou své původní pevnosti a elasticity. V takovém případě hovoříme o vaginální ochablosti (vaginální atrofie). 

Přibližně 20 % žen se potýká s vaginální ochablostí, která následně omezuje kvalitu jejich sexuálního života. Projevuje se sníženou těsností a citlivostí ve vaginální oblasti. Pohlavní styk s partnerem může být díky tomu neuspokojivý jak pro ni, tak pro partnera. 

Co je vaginální atrofie po menopauze?

Průměrný věk, kdy žena přichází do menopauzy je 51 let. 1 z 10 žen(1) prožívá symptomy i 12 let po poslední menstruaci. 

Symptomy menopauzy: 

 • Vaginální suchost(2)
 • Atrofie pochvy
 • Nespavost
 • Návaly horka(3)
 • Přibývání na váze
 • Úzkost
 • Deprese
 • Problémy se soustředěním a pamětí
 • Snížené libido
 • Suché oči, ústa, pokožka
 • Ztuhlé klouby
 • Snížený objem prsou
 • Padání vlasů
 • Zvýšený růst ochlupení na těle
 • Bolesti hlavy

Vaginální atrofie se obvykle objeví 5 let po menopauze a postihuje až 61 % žen. Atrofie pochvy se projevuje nejčastěji svěděním, snížením vaginální sekrece, bolestivým pohlavním stykem, krvácením při pohlavním styku nebo potřebou častého močení. V průběhu let se všechny tyto symptomy mohou zhoršovat a významně ovlivňovat sexualitu a celkovou kvalitu života. 

Jaké jsou možnosti léčby vaginální ochablosti a atrofie?

1/ Vaginoplastika

Klasickým řešením vysokého stupně vaginální ochablosti je vaginoplastika. Plastika pochvy po porodu, či z jiného důvodu, se provádí v celkové anestezii, se kterou jsou spojena zdravotní rizika a několikatýdenní rekonvalescence. Plastika pochvy je možná nejdříve 6 měsíců po porodu.

2/ Estrogenní terapie

Při atrofii pochvy se obvykle nasazuje lokální estrogenní terapie. Ta ale ženám přináší jen přechodné řešení, neboť působí pouze na povrchu vaginální sliznice a může mít celou řadu vedlejších účinků.

3/ Aplikace kyseliny hyaluronové do poševní sliznice

Injekční aplikace výplní na bázi kyseliny hyaluronové pomáhá hydratovat a zvláčnit poševní sliznici, která je díky atrofii vysušená.

4/ Laserová rejuvenace pochvy

Zúžení pochvy laserem je komfortní a velmi účinné ošetření.

FRAKČNÍ LASER – komfortní léčba vaginální ochablosti a atrofie pochvy

Ošetření frakčním laserem se speciálním aplikátorem představuje moderní řešení pro léčbu vaginální ochablosti a atrofie.  Je rychlé, bezbolestné a nevyžaduje téměř žádnou rekonvalescenci. Do pochvy se při něm zavádí speciální hlavice laseru, která působením termálního efektu a mikro ablace (odpařování tkáně) omlazuje poševní stěnu. 

 

Princip ošetření laserem – vaginální rejuvenace

Jak probíhá rejuvenace laserem?

Laserová rejuvenace pochvy je ambulantním zákrokem bez nutnosti anestezie a dlouhé rekonvalescence. Před samotným ošetřením nejprve vyčistíme a vysušíme vaginální kanál, aby nedocházelo k omezení prostupnosti paprsků do tkáně. Následně zavádíme speciální velmi úzkou hlavici s patentovaným aplikátorem. 

„Během zákroku laserovým paprskem ošetříme celou poševní stěnu od děložního čípku až po poševní vchod. Působením paprsků dochází k hlubokému prohřátí tkáně a je odstraněna její svrchní část. Teplo stimuluje tvorbu kolagenu a tkáň se zpevňuje. Kromě zpevnění dochází ke zlepšení nedostatečné vaginální sekrece a léčbě bolesti při pohlavním styku. Díky znovuobnovení tvorby glykogenu v pochvě se vyrovnává hladina PH a snižuje riziko vaginálních zánětů,“ vysvětluje MUDr. Petra Mrázková Líbalová.

Jak probíhá vyšetření před zákrokem

Před zákrokem je důležité podstoupit gynekologické vyšetření, aby se přesně stanovily potíže, rozsah ochabnutí vaginálních stěn a lékař zjistil všechna očekávání klientky.

Předoperační vyšetření není nutné, protože jde o zákrok bez anestezie. Samozřejmostí ošetření je, že je klientka mimo menstruaci.

Na první ošetření si s sebou přineste maximálně jeden rok staré výsledky cytologického vyšetření. Na vyžádání je získáte u svého gynekologa.


Co
 následuje po zákroku?

„Ošetření je bezbolestné a trvá cca 10 minut. Po ošetření dostane žena do pochvy čípek s kyselinou hyaluronovou, který by měl zlepšit hojení v průběhu následujících 3–5 dní,“ upřesňuje MUDr. Líbalová.

Po ošetření laserem se 5–7 dní vyhýbejte koupání a pohlavnímu styku. Dodržujte důsledně osobní hygienu. V případě pozákrokové bolesti můžete užít běžně dostupná analgetika.

„Většina žen je bez potíží. Pouze třetina z nich popisuje mírné pálení v závěru dne po ošetření a zhruba jedna třetina může v průběhu prvních dvou dnů ojediněle špinit,“ dodává MUDr. Petra Mrázková Líbalová.

Jak rychle se dostaví efekt?

Efekt laserové vaginální rejuvenace se obvykle dostaví už po 1 týdnu. Kompletní změnu klientky pozorují 1–3 měsíce od ošetření. Většinou se jedná o jednorázové ošetření, vše ale záleží životním stylu klientky. Zda zařadí pohybové aktivity, které posílí pánevní dno. 

V případě, že efekt není dostatečný, je možné ošetření po 1–3 měsících opakovat. 

Jaké jsou výhody léčby vaginální ochablosti a atrofie laserem?

  • Ambulantní zákrok – klientka po něm odchází domů.
  • Rychlost – trvá maximálně 30 minut.
  • Bezbolestnost – klientka může cítit jen drobné štípnutí u poševního hrdla při zavádění a vytahování aplikátoru.
  • Žádná ztráta krve při zákroku.
  • Bez vážných nežádoucích efektů.
  • Bez nutnosti dlouhé rekonvalescence.
  • Vysoká účinnost a spokojenost klientek.
  • Léčba inkontinence.


VIDEO:
Princip fungování vaginálního laseru a průběh ošetření

REFERENCE
1/ nhs.uk. Menopause. Dostupné na: https://www.nhs.uk/conditions/menopause/symptoms/ [last edit: 29. August 2021]
2/ elcaminohealth.org. Treating Vaginal Dryness. Dostupné na: https://www.elcaminohealth.org/services/womens-health/specialty-programs/menopause-care/treating-vaginal-dryness
3/ menopause.org. The North American Menopause Society Reommendations for Clinical Care of Midlife Women. Jan L. Shifren, MD, NCMP, Margery L.S. Gass, MD, NCMP, for the NAMS Recommendations for Clinical Care of Midlife Women Working Group. Dostupné na: https://www.menopause.org/docs/default-source/2014/nams-recomm-for-clinical-care [Nov 10, 2014] []
 

 

 

CHCI SE OBJEDNAT CENÍK DAROVAT POUKAZ

CENÍK

CHCI SE OBJEDNAT

DAROVAT POUKAZ